З березня 2022 року Державне агентство лісових ресурсів України не забезпечує діяльність Національного природного парку "Кремінські ліси" – єдиного на Луганщині.
На цю ситуацію звернули увагу фахівці Української природоохоронної групи (УПГ). Вони опублікували матеріал на своєму сайті.
Природоохоронці розповіли, що територія цього нацпарку перебуває в зоні активних бойових дій і під окупацією з початку повномасштабного вторгнення. За їхніми словами, Держлісагентство, якому підпорядкований цей об’єкт природно-заповідного фонду, навіть через 3 роки:
- не перереєструвало "Кремінські ліси" на підконтрольну територію України;
- не вирішило питання зі штатними працівниками;
- не звільнило керівника парку Євгенія Проскурнікова, який у червні 2024 року отримав від Державного бюро розслідувань повідомлення про підозру у співпраці з окупаційною владою і займає керівну посаду в самопроголошених органах ЛНР.
За інформацією УПГ, працівники парку, які одразу виїхали з окупованих територій і продовжують наукову роботу парку, не отримали ні копійки заробітної плати з моменту початку повномасштабної російської агресії і навіть не можуть влаштуватися на нову роботу, оскільки досі офіційно працевлаштовані у "Кремінських лісах".
Фахівці також нагадали, що у минулому цей парк ліквідовували за рішенням суду за позовом команди Януковича.
“У 2019 році справедливість відновилася, і першим указом Володимира Зеленського щодо природно-заповідного фонду був указ про створення цього парку”, – говорять в УПГ.
Чому це важливо
Природоохоронці нагадали, що в окупації опинилися й деякі інші установи природно-заповідного фонду, але вони продовжують свою діяльність в обмеженому режимі, ведуть еколого-освітню роботу. Їхнім головним завданням наразі є документування наслідків російської агресії для природи нашої країни, говорять спеціалісти.
“Ці дані є безцінними для формування і обґрунтування справ у міжнародних судах проти росії”, – наголосили фахівці.
В УПГ впевнені, що саме функціонування установ природно-заповідного фонду під час окупації навіть у дистанційному режимі, є важливим сигналом держави, що Україна не відмовилася від цих територій і людей, які працюють задля їх збереження.
Тому члени УПГ звернулися до Держлісагентства та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України з вимогою налагодити роботу адміністрації Національного природного парку "Кремінські ліси", у тому числі:
- призначити нове керівництво парку;
- налагодити роботу наукового підрозділу для безперервного моніторингу шкоди природі, завданої агресором;
- оплатити заробітну плату працівникам парку, які виконували свої обов’язки протягом 2022-2024 років, попри повну відсутність опіки над парком з боку Держлісагентства;
- передати Національний природний парк "Кремінські ліси" до сфери управління Міндовкілля.
Днями ЕкоПолітика розповідала про скандал, який розгорівся у соцмережах щодо прийнятого 8 січня законопроєкту №11024 про природно-заповідний фонд, ще відомий як “закон про джипінг”. Зокрема, ми публікували роз’яснення Міндовкілля щодо цієї ситуації.