Зеленський підписав закон про Державний фонд декарбонізації

Зеленський підписав закон про Державний фонд декарбонізації

Катерина Бєлоусова

Це дозволить запровадити в Україні європейський принцип "забруднювач платить"

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №8433 "Про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України щодо використання коштів з рахунків на підтримку України".

Документ передбачає створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, повідомляє Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження у Facebook.

“Це знаковий крок, який підтверджує, що Україна дотримується глобального тренду декарбонізації попри будь-що”, – підкреслили у пресслужбі.

В повідомленні пояснили, що закон дозволить запровадити в Україні європейський принцип "забруднювач платить", що передбачено в Регламенті ЄС про управління енергетикою і кліматичними діями. Це означає, що кошти з податку на викиди СО2 будуть спрямовані саме на енергоефективні цілі.

"Закон дає "зелене" світло для створення в Україні спецфонду, який стане надійним і, що важливо, постійним джерелом фінансування численних проєктів і програм з енергоефективності у різних секторах економіки", – сказала голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва.

Вона додала, що команда Держенергоефективності та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідновлення) вже почала розробку механізмів використання коштів. А також створенням фінансових інструментів, що могли б стимулювати декарбонізацію та енергоефективність.

В повідомленні підкреслили, що завдяки фонду Держенергоефективності, як головний енергоменеджер країни, планує втілити низку механізмів, а саме:

  • "зелені" облігації;
  • ЕСКО-проекти;
  • "зелене" кредитування;
  • факторинг та лізинг.

Зазначається, що основними завданнями фонду є:

  • підтримка державних програм енергоефективності, альтернативних джерел енергії та декарбонізації;
  • залучення міжнародних кредитних коштів та грантів для реалізації інвестиційних проєктів;
  • надійна окупність і повернення іноземних інвестицій і фінансових зобов'язань.

"Створивши і наповнивши фонд, ми зможемо втілити чимало програм, які дозволять населенню, бізнесу, місцевій владі ставати енергоефективними і енергонезалежними. Заощаджені кошти громади можуть спрямувати на свою відбудову, соціальний добробут, а підприємства - на свій розвиток і підвищення своєї конкурентоздатності", - сказала Замазєєва.

В повідомленні додали, що над розробкою законопроєкту працювали нардепи спільно з командами Мінвідновлення та Держенергоефективності.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 11 квітня Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому урядовий законопроєкт №8433 "Про використання коштів з рахунків на підтримку України", що передбачає створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Фонд запрацює з 1 січня 2024 року.

Читайте також
Україна та США запускають 3 нові проєкти, спрямовані на декарбонізацію
Україна та США запускають 3 нові проєкти, спрямовані на декарбонізацію

За словами нардепки Олени Криворучкіної, їх загальне фінансування складе $30 млн

Україна долучилася до Глобальної Платформи Кліматичного Клубу
Україна долучилася до Глобальної Платформи Кліматичного Клубу

Участь у ній допоможе залучити інвесторів до зеленого відновлення та відбудови нашої країни

€4,8 млрд доходів від продажу квот ЄС спрямує на net-zero проєкти
€4,8 млрд доходів від продажу квот ЄС спрямує на net-zero проєкти

Це допоможе впровадити передові чисті технології в життя по всій Європі

Канада та ЄС домовилися допомагати розвивати вуглецеве ціноутворення у світі
Канада та ЄС домовилися допомагати розвивати вуглецеве ціноутворення у світі

Вони підкреслили вирішальну роль приватного сектора в стимулюванні інновацій та прискоренні інвестицій для переходу на чисту енергію