Бомбардування "Азовсталі" загрожує екологічними наслідками — міськрада Маріуполя

Бомбардування "Азовсталі" загрожує екологічними наслідками — міськрада Маріуполя

Олекса Франко

Витік небезпечної речовини може вбити всю флору та фауну у морі

Виникла загроза повного вимирання Азовського моря через ворожі бомбардування металургійного комбінату "Азовсталь" у блокадному Маріуполі.

Про навислу загрозу екокатастрофи в середу, 18 травня, повідомила пресслужба Маріупольської міської ради у телеграмі.

У міськраді заявили, що руйнування меткомбінату могло пошкодити технічну споруду, де зберігаються десятки тисяч тонн розчину сірководню.

"Витік цієї рідини повністю вб’є флору та фауну Азовського моря. Далі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів", — застерегли там.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко наголосив, що потрібен негайний допуск на об'єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та запобігання "екологічній катастрофі світового рівня".

Морська біологиня та експертка кліматичного відділу ГО "Екодія" Соф'я Садогурська в коментарі "Громадському" пояснила, що для повної оцінки загрози для Азовського моря потрібен доступ до району. Але вже зараз можна сказати, що бомбардування заводу становлять загрозу для біорізноманіття моря — так, обстріли можуть зруйнувати дамбу, а отруйні води з відстійника — потрапити в море.

"Хоча сірководень, про який ідеться в повідомленні (міськради. — Ред.), не стійкий у разі контакту з киснем, але загалом — високотоксичний і небезпечний для риби та гідробіонтів. Його високі концентрації можуть створювати умови, що призведуть до заморів риби", — зазначила науковиця.

Вона пояснила, що це явище часто природно виникає в Азовському морі через брак кисню у спекотну погоду. Науковиця також додала, що додаткові проблеми створюють і прямі наслідки бойових дій в акваторії Азовського та Чорного морів, які негативно впливають на живі організми: обстріли портової інфраструктури, забруднення від вибухів ракет, затоплені кораблі та літаки, розливи нафтопродуктів і шумове забруднення.

"Незалежно від того, чи наявний у цих водах сірководень, як зазначено в повідомленні, чи ні, води відстійника можуть містити цілий спектр хімічних сполук, що потрапили туди із відходів металургійного комбінату. У разі пошкодження дамби масштаби загрози морю можуть бути суттєвими, хоча поки оцінити ці масштаби важко", — розповіла Садогурська.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, російські агресори, які вторглися в Маріуполь, відновили в місті роботу трьох помпових станцій. Оскільки каналізаційний колектор не працює, може статися екологічна катастрофа. Зокрема, використана вода з будівель потраплятиме в каналізацію, яка й так засмічена, очисне обладнання не працює, тому брудна вода виливатиметься на вулиці й, оскільки це технічно можливо, її можуть скидати в море. Через це є небезпека потрапляння в море холерної палички.

Читайте також
Жителям Маріуполя заборонили купатися в морі й приховали чому
Жителям Маріуполя заборонили купатися в морі й приховали чому

Кажуть, нібито через розмінування, та справжня причина в іншому

У Кирилівці море викинуло на берег гору недопалків. Відео
У Кирилівці море викинуло на берег гору недопалків. Відео

Курці залишають недопалки в піску, а вітер відносить сміття в море

Медузи повернулися на Азовське узбережжя: чим це небезпечно
Медузи повернулися на Азовське узбережжя: чим це небезпечно

Зростання популяції цих істот свідчить про порушення екологічної рівноваги