Біолог пояснив, чому не варто заново наповнювати Каховське водосховище

Біолог пояснив, чому не варто заново наповнювати Каховське водосховище

Катерина Бєлоусова

Затоплені рослини будуть перегнивати та забруднювати повітря

Геоботанік і доктор біологічних наук Яків Дідух заявив, що Каховське водосховище не доцільно відбудовувати у тих масштабах, які воно займало до підриву росіянами ГЕС (2,1 тисячі км2).

В інтерв'ю РБК-Україна він розповів, що за оцінками експертів, наповнити його водою вдасться тільки за 8 років, а за цей час територія буде непридатна для затоплення, оскільки поросте травами та деревами.

Він зазначив, що площа Каховського водосховища сягала 24% від площі дніпровських водосховищ. ГЕС виробляла 8% енергії від дніпровських водосховищ, або 1 % від загальної кількості електроенергії в Україні.

“То чи є смисл затоплювати таку велику територію, щоб отримувати так мало енергії?"- заявив Дідух.

Він підкреслив, що потрібно лише частково затопити водосховище, щоб наповнити судноплавний водоканал і забезпечити водоохолоджуючий басейн атомної станції. А виробництво електроенергії – другорядне.

"Тут мають вирахувати гідрологи, скільки потрібно води для здійснення відповідних функцій, а екологи мають порахувати втрати. Крім того, оцінити вигоди і втрати різних екосистемних послуг і прийняти виважене рішення", – пояснив біолог.

Дідух запропонував побудувати дамби та поглибити річище там, де це необхідно. Зокрема врахувати екологічні та низку інших аспектів та побічних ефектів, адже виправити помилки буде неможливо.

"Через 8 років там [на місці водосховища] будуть високі дерева та високотрав'я. Коли ці зарості затоплять, органіка перегниватиме і забруднюватиме повітря, бо проточність води незначна. Хоча це не ті масштаби, що спричиняють підвищення температури, але це суперечить доктрині охорони довкілля і боротьби з потеплінням", – пояснив він.

Біолог додав, що існує гіпотеза, що саме лісовий "насос" закачує вологу і сприяє збільшенню кількості опадів.

Нагадаємо, у липні Кабінет міністрів затвердив постанову про експериментальний проєкт з відбудови Каховської ГЕС, яку підірвали окупанти.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на Харківщині через півтора року після практично повного обміління Оскільського водосховища, греблю якого підірвали окупанти, почали відновлюватися природні ландшафти, що, ймовірно, відбуватиметься на території обмілілого Каховського водосховища.

Читайте також
Українцям пояснили, чому так сильно обмілів Дністер
Українцям пояснили, чому так сильно обмілів Дністер

Припущення, які робили у соцмережах, дійсно є серед причин екологічного лиха

Ліс замість водосховища: еколог розповів про відновлення території після підриву Каховської ГЕС
Ліс замість водосховища: еколог розповів про відновлення території після підриву Каховської ГЕС

Фахівці постійно стежать за змінами в екосистемах ложа дна на місці штучної водойми

Окупаційна влада довела Маріуполь до екологічного колапсу, – міська рада
Окупаційна влада довела Маріуполь до екологічного колапсу, – міська рада

При цьому окупанти навіть не намагаються усувати проблеми, які самі ж і спричинили