Багаті західні країни лідирують у глобальній нафтогазовій експансії, – IISD shutterstock

Багаті західні країни лідирують у глобальній нафтогазовій експансії, – IISD

Ганна Велика

Понад дві третини усіх нових ліцензій на видобуток нафти й газу видали лише 5 країн

Нові ліцензії на розробку нафтових і газових родовищ, які прогнозовано будуть видані в усьому світі цього року, призведуть до вивільнення майже 12 млрд тонн викидів, що нагрівають планету. При цьому найбагатші країни світу, такі як США та Великобританія, очолять хвилю видобутку викопного палива.

Про це пише The Guardian із посиланням на галузеві дані Міжнародного інституту сталого розвитку (IISD).

Згідно з аналізом, нові ліцензії на розробку нафтових і газових родовищ призведуть до найвищого рівня викидів з моменту видачі ліцензій у 2018 році. Викиди парникових газів у розмірі 11,9 млрд тонн – що приблизно дорівнює річному обсягу викидів вуглецю в Китаї – від усіх поточних і майбутніх нафтогазових родовищ, які, за прогнозами, отримають ліцензії до кінця 2024 року, будуть більшими, ніж за останні 4 роки, разом узяті. Прогнози включають ліцензії, видані станом на червень 2024 року, а також нафтогазові ділянки, відкриті для аукціонів, що перебувають на стадії оцінки або заплановані до видобутку.

Також аналітики зазначили, що компанії, які видобувають викопне паливо, вкладають більше грошей у розробку нових нафтогазових ділянок, ніж будь-коли з моменту укладення Паризької кліматичної угоди 2015 року, коли уряди країн світу домовилися вжити заходів для скорочення викидів і стримування глобального потепління.

Найбагатші країни світу мають найкращі економічні можливості – і зобов'язані за Паризькими угодами – очолити перехід від викопного палива до чистіших джерел енергії. Але ці країни очолюють останню хвилю буріння, попри зменшення легкодоступних запасів, видавши 825 нових ліцензій у 2023 році, що є найбільшою кількістю з моменту початку спостережень.

“Лицемірство багатих країн вражає, оскільки вони продовжують інвестувати значні кошти у викопне паливо”, – вважає Харджит Сінгх, представник Ініціативи щодо Договору про нерозповсюдження викопного палива.

На Великобританію, США, Канаду, Норвегію та Австралію припадає понад дві третини (67%) усіх нових ліцензій на видобуток нафти й газу, виданих у світі з 2020 року. Схожа картина спостерігається, починаючи з 2000 року:

theguardian.com

“Логічним першим кроком у “відмові” від нафти й газу є припинення відкриття нових родовищ. Тому викликає глибоке занепокоєння той факт, що після підписання угоди COP28 геологорозвідувальна діяльність не лише не припинилася, але й зросла. Багаті країни з відносно низькою залежністю від доходів від викопного палива повинні першими припинити видачу ліцензій. Ми не бачимо цього в даних”, – сказав співавтор дослідження Олів'є Буа фон Курск, який є радником з питань політики в IISD.

За час президентства Байдена США видали 1 453 нові ліцензії на видобуток нафти й газу, що становить половину від загальної кількості у світі й 83% від усіх ліцензій, виданих багатими країнами. Це на 20% більше, ніж за час правління Дональда Трампа, який пообіцяв “бурити, крихітко, бурити”, якщо повернеться до Білого дому.

shutterstock

За даними Open Secrets, нафтогазова промисловість продовжує інвестувати значні кошти в політичний вплив у нафтогазоносних країнах, витративши $1,25 млрд на лобіювання у Вашингтоні та понад $650 млн на передвиборчі кампанії за останнє десятиліття.

У травні Великобританія видала більше ліцензій, ніж будь-яка інша країна. Новообраний лейбористський уряд Великобританії пообіцяв зупинити нове буріння, але неясно, чи вдасться скасувати надлишок ліцензій, виданих Консервативною партією, що йде у відставку.

 

Хто лідирує за кількістю виданих ліцензій

Новий аналіз промислових та урядових даних Rystad, проведений IISD, зафіксував такі позиції:

  1. За останнє десятиліття нові ліцензії, видані країнами з високим рівнем видобутку та низьким рівнем залежності, включаючи США, Великобританію, Канаду, Австралію та Норвегію, спричинили у 5 разів більше викидів парникових газів у період з 2014 по 2023 рік, ніж всі інші нафтогазовидобувні країни разом узяті.
  2. США, які за останні роки стали найбільшим у світі виробником нафти й газу з величезним відривом, лідирують у 2023 році, видавши рекордні 758 нових ліцензій на видобувні проєкти – майже стільки ж, скільки за попередні три роки разом узяті. Загальна кількість ліцензій, які США планують видати у 2024 році, призведе до 397 млн тонн викидів.
  3. За прогнозами, Великобританія цього року видасть 72 ліцензії, що призведе до викидів 101 млн тонн забруднюючих речовин, які спричинять потепління планети, що є найвищим показником за останні 50 років.
  4. Норвегія цього року видасть 80 нафтогазових ліцензій, що призведе до викидів 771 млн тонн парникових газів, що загрожує найбільшим внеском у глобальні викиди з 2009 року та еквівалентно випуску на дороги 183 млн нових автомобілів на бензинових двигунах.
  5. Прогнозується, що Австралія видасть 20 нових ліцензій у 2024 році, що в довгостроковій перспективі може призвести до викидів 217 млн тонн вуглекислого газу – найбільше з 2009 року і більше, ніж за останні 5 років разом узяті.
  6. Згідно з останніми даними, на росію припадатиме три чверті світових викидів від нових ліцензій, виданих у червні.

Раніше ЕкоПолітика вже попереджала, що світові нафтові гіганти, такі як Exxon, Chevron, Shell і Saudi Aramco, нарощують інвестиції у видобуток нафти та газу заради рекордних прибутків, одночасно скорочуючи витрати на проєкти зеленої енергетики.

Читайте також
Енергетичний гігант BP передумав скорочувати видобуток нафти й газу
Енергетичний гігант BP передумав скорочувати видобуток нафти й газу

Компанія також призупинила інвестиції в нові офшорні вітрові та біопаливні проєкти та скоротила кількість проєктів з низьковуглецевим воднем до 10 з 30