15 листопада – Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки shutterstock

15 листопада – Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки

Ганна Велика

Історія цього дня вже сягає 30 років

Щороку 15 листопада Україна разом з усім світом відзначає Всесвітній день рециклінгу, або Всесвітній день вторинної переробки.

ЕкоПолітика з цієї  нагоди зібрала цікаві факти та цифри щодо рециклінгу та переробки відходів, а також дізналася, що може зробити кожен із нас для раціонального використання ресурсів і їхнього максимального повторного використання.

Коли започаткували Всесвітній день рециклінгу

Вперше День рециклінгу або вторинної переробки започаткували у Техасі в 1994 році.

У США цей день оголосили офіційним пізніше – на 16-му щорічному конгресі Національної коаліції з рециклінгу в Орландо. На честь цього відбувся парад, в якому взяли участь близько 2000 людей.

Як відзначається цей день

Всесвітній день вторинної переробки – це можливість для організацій, урядів та громадських рухів організовувати акції, семінари, освітні заходи. Наприклад, українська ініціатива "Let’s do it, Ukraine" проводить всеукраїнський шкільний марафон роздільного збору відходів й сортування сміття “Let’s do it, Ukraine School Recycling” та створило у вигляді застосунку національну карту пунктів прийому вторинної сировини. Це допомагає формувати культуру екологічної відповідальності як серед дітей, так і серед дорослих.

Чому вторинна переробка відходів важлива

Щороку споживання природних ресурсів на планеті зростає на 1-2%. Постійне зменшення обсягів природних ресурсів змушує країни світу переорієнтовувати власні економіки на раціональне споживання та повторну переробку ресурсів. Наприклад, у Німеччині рівень рециклінгу побутових відходів вже складає 67%.

Тому вторинна переробка стає одним зі шляхів розв'язання проблеми обмеженості ресурсів. До того ж вона допомагає знизити вартість готової продукції за рахунок використання дешевшої сировини.

За даними досліджень, щороку в Україні утворюється близько 450 млн тонн відходів, але лише 3% із них переробляються. Решта потрапляє на полігони, які займають величезні площі, і вже перевищують сукупну територію природоохоронних зон країни. Натомість у таких країнах, як Швеція, переробляється до 99% відходів, що не тільки зменшує шкоду для довкілля, а й приносить прибуток.

shutterstock

У чому переваги рециклінгу

Повторне використання відходів дозволяє:

  • зберегти ресурси;
  • зменшити викиди парникових газів;
  • знизити потребу в видобутку сировини;
  • створити нові робочі місця.

Папір, пластик, скло, метал та інші матеріали можна повторно використовувати для створення продукції, що сприяє розвитку циркулярної (або кругової) економіки.

Ось лише кілька яскравих прикладів:

  • 60 кг зібраної та переробленої макулатури – це одне збережене від вирубки дерево;
  • використання склобою для виробництва 1 тонни скла – це економія 600 кг піску, по 170 кг вапняку та польового шпату, 190 кг кальцинованої соди, а ще зменшення споживання енергії на 40%;
  • 1 тонна перероблених алюмінієвих банок з-під напоїв дозволяє зекономити 4 тонни бокситів та зменшити споживання енергії при виробництві на 95%.

Що може зробити кожен із нас

15 листопада – це нагадування про нашу відповідальність за стан довкілля. Всесвітній день рециклінгу або вторинної переробки підкреслює важливість правильного поводження з відходами та їх повторного використання. Ось прості кроки, які варто робити кожному українцю:

1. Сортуйте сміття.

Пам’ятайте: рециклінг неможливий без виваженого сортування відходів. Завдяки йому мільйони тонн ресурсоцінних матеріалів, таких як папір, картон, пластик, скло, метали, деревина, не захоронюються на полігонах, а отримують “друге життя”.

Shutterstock

Сортуйте окремо папір, скло, пластик, метал та здавайте їх до пунктів переробки.

2. Підтримуйте екологічні акції. 

Беріть участь у кампаніях із прибирання, висадки дерев та розповідайте рідним і знайомим про важливість рециклінгу.

3. Обирайте свідоме споживання. 

Купуйте продукцію, виготовлену з вторинної сировини, і відмовляйтеся від одноразового пластику.

Сьогодні кожен може зробити свій внесок у зменшення накопичення відходів та дати сміттю "друге життя" і цим подбати про довкілля.

Днями ЕкоПолітика розповідала про іншу визначну дату – Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни, який відзначається 6 листопада.

Читайте також
Мексиканський модельєр переробляє банери передвиборчої реклами на сумки
Мексиканський модельєр переробляє банери передвиборчої реклами на сумки

Раніше він вже перетворював на одяг і аксесуари різноманітні відходи, починаючи від пластикових мішків для покупок і закінчуючи залишками тканини

Що таке fast deco і як воно шкодить довкіллю
Що таке fast deco і як воно шкодить довкіллю

Розповідаємо про нову небезпечну тенденцію

5 правил, як зустріти Різдво та Новий рік без шкоди для довкілля
5 правил, як зустріти Різдво та Новий рік без шкоди для довкілля

Якщо від деяких речей відмовитися неможливо – можна скоротити використання

У містечка Харківщини виїжджатиме мобільний екохаб
У містечка Харківщини виїжджатиме мобільний екохаб

Мешканці Харківщини можуть залишити заявку на приїзд екохабу до своєї громади