В енергетиці яскравим прикладом відповіді на ціннісний запит суспільства стала поява та розвиток генерації електроенергії з відновлюваних джерел. Наступні кроки мають стати більш вражаючими – розвиток нових галузей з накопичення енергії та виробництва водню. Саме вони надають ширші можливості з декарбонізації економіки, на яку сьогодні високий запит у суспільства.

На IV Україно-Німецькому бізнес форумі однією з ключових була тема енергетичного переходу. Це зрозуміло, адже саме Німеччина була в авангарді Energy transition два десятки років тому і сьогодні в рамках ЄС продовжує драйвити цей процес та готова масштабувати свою експертизу на інші країни, серед яких є й Україна. Німеччина серед перших починає створення нової галузі в енергетиці – водневої, а отже інвестувати в розвиток нових технологій аби розвинути їх до промислових масштабів стійкого виробництва.

Німеччина для багатьох країн стала прикладом наполегливості державної політики та вміння створювати сприятливі умови для розвитку, що дозволило розвинути галузь відновлюваних джерел енергії. Якщо говорити про цифри – сьогодні Україна виробляє близько 7% електроенергії з відновлюваних джерел. Така ж цифра була в Німеччини близько 20 років тому. Наприклад, у 2019 році виробництво зеленої електроенергії становило 35% від загалу, а в літку 2020 року цей показник вперше сягнув більше 50%. Вражаючий показник досягнуто завдяки державній підтримці, у тому числі через застосування зеленного тарифу.

Україні, звісно ж, необхідно набувати свій досвід, але краще вчитися на помилках та успіхах інших країн, аби знайти правильний баланс. Ніхто зараз вже не сумнівається, що драйвером енергетичного переходу та впровадження новітніх технологій є приватний сектор та приватний капітал. Але що для приватного капіталу є найважливішим? Найважливіше – це довіра. Тільки в умовах довіри може з’явитися стабільність, а слідом за нею інвестиційна привабливість та подальші інвестиції.

Нажаль в Україні й досі тривають активні дискусії про підтримку розвитку відновлюваної генерації та подальші формати регулювання цього сектору. Ця дискусія затягнулася та призвела до скорочення об’єму інвестицій. Однак Україні врешті доведеться зробити свій стратегічний вибір розвитку. Переконаний, що з точки зору майбутнього відповідь вже очевидна на всіх рівнях, як на рівні влади, інвесторів та гравців ринку, так і на рівні споживачів.

В Україні, так само як і в ЄС, має відбутися масштабна трансформація під впливом "зеленого переходу". Визначальний вплив на цей процес будуть мати приватні інвестиції. І роль держави створити довірливі умови для залучення інвестицій, які дозволять західним та українським інвесторам продовжити ті темпи інвестицій в секторі ВДЕ, які були набрані в останні 3-4 роки.

ДТЕК вже публічно оголосив, що до 2040 року досягне вуглецевої нейтральності. Ми, як відповідальний бізнес, стали на шлях масштабної трансформації від виробника електроенергії з вугілля, до лідера зелених інновацій та технологій, без яких неможлива енергетична трансформація всієї України.