Отож, пропоную трішки більше поговорити про екопитання і те, що ми робимо у Львові для того, щоб місто стало ще більш екологічним. Адже саме над цим вже четвертий рік поспіль працює команда ЛКП "Зелене місто".

Пропоную трішки детальніше познайомитися із проєктами, над реалізацією яких наразі працює команда ЛКП "Зелене місто".

Одним із них є будівництво сміттєпереробного заводу. Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі це питання постало доволі гостро. За цей час місто пройшло чималий шлях — від вибору місця, де знаходитиметься завод, отримання дозволів і завершального етапу — визначення генерального підрядника на спорудження комплексу. Так, восени минулого року завершився міжнародний тендер. Наразі ЛКП "Зелене місто" очікує дозволу від ЄБРР на підписання контракту.

А поки що поблизу місця будівництва майбутнього заводу ми встановили пост для моніторингу якості повітря. Дані з приладу виводяться на сайт ЛКП "Зелене місто" і всі охочі в режимі онлайн можуть ознайомитися із ними та переконатися у безпечності для довкілля майбутнього заводу.

Разом із тим, поблизу майбутнього заводу вже працює перша в Україні станція компостування. За період її роботи в пілотному режимі у 2020 році вдалося переробити понад 2 500 тонн органіки. Тим часом левова частка таких відходів надійшла на компостування у період із вересня по листопад. А в осінній період за допомогою перероблення листя вдалося розв'язати проблему його накопичення у парках, скверах і зелених зонах міста, а разом із тим й спалювання.

У результаті за минулий рік ми виготовили понад 400 м³ компосту, який мешканці міста мали можливість взяти безплатно для потреб свого господарства.

Крім того, наразі у місті контейнери для органіки встановлені на 464 локаціях. Передбачається, що цьогоріч баки з'являться на всіх сміттєвих майданчиках Львова.

Також ЛКП "Зелене місто" постійно проводить дослідження якості добрива. Тим часом компост вже має попит серед мешканців міста та сільськогосподарських підприємств області.

Передбачається, що з кожним роком потужність станції зростатиме.

Ще один проєкт, який реалізовує — це рекультивація Грибовицького полігону ТПВ. Так, технічний етап рекультивації розпочався восени 2020 року. До цього на сміттєзвалищі тривали підготовчі роботи, які передували проведенню основних.

Наразі підрядник J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP виконує роботи, передбачені проєктом. Зокрема:

- облаштування бічних укосів мас відходів, щоб забезпечити стабільний кут нахилу, який підходить для установки технічного та остаточного шару покриття;

- облаштування остаточного купола з відпрацьованої маси відходів, аби гарантувати відсутність ставків і фільтрації дощової води;

- встановлення технічного та остаточного шарів покриття на виположених схилах, аби зменшити проникнення дощової води в масу відходів;

- вжиття заходів для осушення фільтрату в основі маси відходів;

- забезпечення правильного управління поверхневим стоком зі сміттєзвалища та його ефективне відведення від маси відходів;

- забезпечення правильного відкачування полігонного газу з відходів, відведення його у спеціальну мережу та видалення шляхом генерування електричної енергії.

Передбачається, що цей етап рекультивації триватиме майже два роки. Рекультивація полігону відбуватиметься у два етапи — технічна та біологічна.