Трішки поясню, відомо, що система поводження з відходами, базується на трьох Rs: reduse, reuse and recycle. Коли ми говоримо про систему рециклінгу (recycle), або переробки відходів, то ми розрізняємо "Open-loop recycling" та "Closed-loop recycling", тобто "відкриту" і "закриту" системи переробки відходів.

"Закрита" система передбачає переробку речі, яка потрапила у відхід, в ту ж вихідну річ, з якої вона стала відходом з додаванням деяких допоміжних, сировинних матеріалів. "Відкрита", в свою чергу, передбачає переробку відходу у сировинний матеріал, з якого буде виготовлятися інша за призначенням річ, ніж та, з якої утворився відхід. Наприклад, з PET-пляшок можна виготовити спортивну куртку.

В пошуках прикладів таких систем, я натрапила на відео від Puma, яке стало дуже наочним прикладом "Open-loop recycling": https://www.youtube.com/watch?v=vU5nTFfn_xs&t=2s

PUMA x FIRST MILE Collection — ця колекція позиціонується як "використання екологічних волокон з переробленого пластику, зокрема, щоб позитивно вплинути на громади збирачів (мається на увазі збирачів відходів)".

Тобто почавши з тематики "waste management", ми перейшли до теми "sustainability". Мені ставлять питання, що значить виробляти "сталим" шляхом. Ніби і визначення лежить на поверхні, але коли починаєш розбиратися з ним, виникають питання, а що є мірою цієї так званої "сталості".

Так от це коротке відео дає доволі вичерпну інформацію, як можна зрозуміти питання "сталості" на конкретному прикладі: в Тайвані для збирання пластикових відходів залучаються люди, які живуть за межею бідності, доходів яких не вистачає навіть на елементарні речі. З цих зібраних відходів на організованих потужностях виробляються тканинні волокна з переробленого платику. Далі ці волокна стають матеріалом для виробництва спортивного одягу. Хорошого, звичайного спортивного одягу.

Якраз на таких прикладах ми можемо бачити і екологічний ефект, і соціальний, і економічний. Звичайно, це не ті виробництва, на яких можна мірятися гучними показниками фінансової звітності, але це ті маленькі "острівки", які роблять свій вклад в життя людей, які живуть в непростих, дуже бідних районах та ще й часто забруднених, якраз тими сами відходами пластику.