Ризики і потенційні витрати українських експортерів

Перший раз GMK Center проводив оцінку впливу СВАМ на український експорт у вересні 2020 року. Тоді ще не було розуміння, яким може бути цей механізм. Ми порахували, що витрати українських експортерів від введення СВАМ зростуть майже на €570 млн на рік. 94% суми заплатять металургійні та енергетичні підприємства.

Удруге ми оцінювали вплив СВАМ у квітні 2021 року, коли з'явилися деталі, але вже тільки для металургійного експорту. Аналітики побудували модель, яка давала змогу розрахувати вплив СВАМ за різних сценаріїв. За м'якшим сценарієм ми оцінили втрату експорту в розмірі €155 млн. Плюс втрата маржинальності експорту – €95 млн.

Спираючись на поточний рівень цін на металургійну продукцію і свіжий рекорд ціни на викиди СО2 на рівні €65, втрати будуть вищими. Металургія втрачає €270 млн експорту рік. Крім того, на €140 млн скоротиться маржинальність експорту, оскільки платежі за СВАМ не вдасться повністю перекласти на імпортерів.

З урахуванням поточної тенденції зростання цін на СО2, пов'язаних зі зростанням цін на газ, втрати будуть зростати. Якщо ціна СО2 виросте до €100/т, металургія щорічно втрачатиме €510 млн, з яких €240 млн – втрата маржинальності експорту.

З урахуванням того, що металургія – це приблизно 25-30% українського експорту, висновки можна екстраполювати й на інші галузі. Зрозуміло, що кожна велика експортна галузь втратить чималу суму.

Єврокомісія заклала досить м'який варіант СВАМ, але зростання цін на СО2 може перетворити його на жорсткий.

Можливості зниження ризиків і витрат

Головної мети СВАМ європейці досягли. Усі корпорації у світі починають розробляти політику декарбонізації не через турботу про клімат, а щоб отримати доступ на "зелений, преміальний" ринок ЄС.

Україні важливо розширити бачення процесів, що відбуваються. СВАМ буде вводитися не тільки в ЄС. Європа стане каталізатором введення подібних домовленостей в інших країнах (зокрема, така ініціатива вже обговорюється в Сполучених Штатах). Це нові правила гри, які створює Європейський Союз, і весь світ їх підхоплює. Інші країни можуть підійти до питання введення СВАМ більш жорстко й безкомпромісно.

Проблему СВАМ не вдасться розв'язати тільки завдяки домовленостям з ЄС і "амбітним" цілям Оновленого національно визначеного внеску в Паризьку хартію. СВАМ виникне для українських експортерів на інших ринках. Єдиний спосіб пом'якшити його вплив – узяти на озброєння європейські методи. А саме – підтримувати підприємства фінансовими стимулами для декарбонізації української економіки і промисловості. Тут дуже багато можуть зробити українські державні інститути. Європа стимулює декарбонізацію своєї промисловості за допомогою всіляких дотацій, грантів, субсидій в обсязі близько €800 млрд. Україна не має таких грошей, але за прикладом ЄС потрібно використовувати відповідні фінансові інструменти для прискорення декарбонізації. Починати діяти потрібно було ще вчора, але й сьогодні ще не пізно.