Наприклад, в Закарпатській області легальні звалища заповнені на 85%, половина з них не відповідає нормам екологічної безпеки, а 99% — європейським стандартам. У регіоні щорічно накопичується до 300 тис. тонн твердих побутових відходів та обсяги сміття постійно зростають. За показником утворених відходів в домогосподарствах — Закарпаття — всеукраїнський лідер. Регіон має потребу в не менше ніж чотирьох потужних сміттєпереробних підприємствах.
По-друге, охоплення вивезенням відходів в деяких регіонах України є критично низьким. Загалом 22% населення не мають доступу до цих послуг. Найгірші показники — у Волинській, Черкаській та Одеській областях. На Закарпатті у 12% жителів відсутнє вивезення сміття.
Тобто цим людям не створили умов для цивілізованої утилізації відходів, і вони користуються дідівськими методами скидання сміття на стихійні звалища, а деякі навіть в річки. Під час паводкового періоду все це "багатство" змивається з гір в Тису і інші річки, перетворюючи їх в "сміттєпроводи".
Значна частина відповідальності за засмічення річок лежить на органах місцевого самоврядування. Які не виконують свої прямі обов'язки і не забезпечують належну утилізацію відходів.
...
Великі надії покладаємо також на ухвалення законопроєкту 2207-1-д "Про управління відходами". Він введе принцип "забруднювач платить", коли, наприклад, виробники пластикової упаковки будуть відповідати за повний цикл "життя" свого виробу — від використання до утилізації.
Однак, одного закону і рейдів Держекоінспекції недостатньо. Потрібно залучати інвестиції в створення інфраструктури утилізації відходів — ліній сортування, сміттєпереробних і сміттєспалювальних заводів, налагоджувати логістику збору відходів і доставку їх в місця переробки. Це актуально не тільки для Закарпаття, а й для всіх регіонів України.
...
Таким чином, не існує якогось одного рецепту вирішення проблеми брудних карпатських річок і "експорту" сміття до сусідів. Треба задіяти цілий комплекс заходів: змусити місцеву владу боротися з нелегальними звалищами, створити громадам умови для вивозу сміття, зменшити тиск на полігони через відкриття переробних підприємств, збільшити штрафи за забруднення водойм, регулярно чистити русла річок і ліквідувати штучні сміттєві пробки, посилити відповідальність виробників за утилізацію своїх товарів.
Тільки все разом це буде працювати ефективно і дасть відчутний результат.