Станом на 12 червня підтопленими залишаються 31 населений пункт (3350 будинків) на правому березі р. Дніпро та 17 населених пунктів, які перебувають на тимчасово окупованій території.
На момент піку затоплення із 600 квадратних кілометрів підтопленої території Херсонської області 32% – деокупована та 68% окупована територія. Станом на 11.06.2023 затоплена площа населених пунктів зменшилася до 77,78 км2.
За оперативною інформацією, затоплено 28 великих промислових об’єктів, які розташовані у містах області, але всі ці об’єкти не працюють з моменту початку окупації, тож ризику для виникнення додаткових надзвичайних подій техногенного характеру не існує.
Всього в Херсонській області евакуйовано 2 тис. 757 осіб (у т.ч. 263 дитини та 77 маломобільних осіб). Розгорнуто роботу 14 евакуаційних пунктів, з яких 13 у м. Херсон та 1 у с. Велика Олександрівка Бериславського району.
Станом на 12 червня в тимчасових пунктах евакуації знаходиться 448 осіб (у т. ч. 12 дітей та 70 маломобільних осіб). Співробітниками Нацполіції забезпечене патрулювання та надання допомоги по евакуації в місцях підняття рівня води. Мешканці 31 населеного пункту Дар’ївської, Білозерської, Тягинської, Новокаховської та Херсонської територіальних громад забезпечені продуктами харчування в повному обсязі. Забезпечуються питною водою мешканці у Нововоронцовській, Новоолександрівській, Милівській громадах та у м. Берислав (18 населених пунктів).
КП "Гарантія" приймає від евакуйованих людей їх домашніх улюбленців та рятує тварин, які добрались до берега міста. Наразі в притулку для тварин перебуває 52 собаки та котів, 2 кози, 10 курей. Співробітниками ДСНС України врятовано 212 тварин. Близько 400 тварин було врятовано населенням під час евакуації.
До ліквідації наслідків залучено близько 1 тис. 661 особа та понад 213 од. техніки (з них від Національної поліції України 803 особи, від органів місцевої влади та благодійних організацій – 388 осіб та 81 од. техніки, від Медицини катастроф 13 осіб та 5 од. техніки). Від ДСНС залучено 467 осіб та 129 од. техніки, з них 35 плавзасобів (у т.ч. 5 зведених загонів ДСНС). В м. Херсон знаходиться мобільна оперативна група апарату ДСНС та техніка підвищеної прохідності (5 од. снігоболотоходів "Богун"). Безпосередню координацію робіт, залучення сил та засобів, проведення евакуаційних заходів здійснює Штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
До участі у виїзному засіданні Комітету доєдналися Міністр внутрішніх справ України – Керівник Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Ігор Клименко та Голова Херсонської обласної військової адміністрації – Олександр Прокудін
Клименко І.В. зазначив, що всіма службами вживаються максимально можливі заходи щодо подолання наслідків цієї техногенної катастрофи. Наразі основними проблемами є: висихання території акваторії річок та Каховського водосховища; епідеміологічна ситуація в регіоні, внаслідок чого вже введена сувора заборона торгівлі рибними ресурсами з цих територій; проблема зрошування територій сільськогосподарського призначення; проблема потрапляння ТПВ та небезпечних відходів у воду. Проте, спрогнозувати всі наслідки цієї надзвичайної події неможливо.
Прокудін О.С. у своєму виступі запевнив щодо готовності до оперативного напрацювання пропозицій змін до законодавства, необхідних для проведення ліквідації наслідків руйнування Каховської ГЕС, які поширилися територією Херсонської та інших областей.
Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко зазначила, що на виконання доручення Президента України Держекоінспекцію та Держводагентство на Херсонщині посилено двома пересувними лабораторіями, які будуть здійснювати вимірювання та моніторинг стану води та атмосферного повітря, визначено конкретні маршрути і точки відбору проб. Зокрема, відібрано проби води в річках Інгулець та Дніпро, за результатами яких встановлено, що в складі води спостерігається вміст нафтопродуктів, збільшений вміст заліза загального та нітратів. Крім того, спільно з органами місцевого самоврядування та військовими адміністраціями визначено близько 30 місць видалення побічних продуктів тваринного походження. Водночас, ситуація на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду є критичною, зокрема територія національного природного парку "Нижньодніпровський" затоплена повністю, а території національних природних парків "Кам’янська Січ", "Великий Луг", "Олешківські піски" та "Білобережжя Святослава" перебувають під загрозою втрати.
Заступник Міністра охорони здоров’я України – Головний санітарний лікар Кузін Ігор Володимирович проінформував, що в районі виникнення надзвичайної ситуації та в прилеглих областях працівниками центрів контролю та профілактики хвороб проводяться моніторингові дослідження факторів навколишнього середовища з метою профілактики поширення інфекційних хвороб та отруєнь; також зазначив, що наразі медикаменти для запобігання захворюванням наявні в достатній кількості.
В.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Шапран І.А. наголосив на нагальній потребі в пересувних крематоріях для спалювання трупів тварин, які будуть виявлені після сходу води. Я зазначив, що такі пересувні крематорії є на балансі в Міноборони та Мінагрополітики, запропонував звернутися до цих міністерств за допомогою.
Представник Державної служби геології та надр України Твердий І.П. поінформував про ряд проблем при здійсненні буріння артезіанських свердловин, але в той же час про готовність служби супроводжувати здійснення такої діяльності.
Начальник Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України у Херсонській області Кучер В.П. повідомив щодо впливу наслідків руйнування Каховської ГЕС на стан водних біоресурсів і зазначив, що при підвищенні температури прогнозовано почнеться мор риби, для запобігання якого потрібно здійснити ряд узгоджених з Херсонською ОВА заходів.
Окремо хочу подякувати всім колегам, завдяки яким ми змогли передати допомогу Херсонській ОВА – декілька Starlink, потужні зарядні пристрої, фільтри для води, гуманітарний вантаж.
Отже, продовжуємо активний моніторинг ситуації задля мінімізації можливих ризиків наслідків катастрофи, готуємо рекомендації для ЦОВВ, ОВА та ОМС за результатами проведеного виїзного засідання.