Куди спрямовуватимуться кошти Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації? Розповім коротко, детальніше згодом – після публікації постанови Уряду.
Кошти Фонду закладено 759 млн. грн в цьому році будуть спрямовані на надання державної підтримки для впровадження енергоефективних заходів та здійснення диверсифікації енергозабезпечення для:
- муніципальної інфраструктури (комунальних підприємств);
- промислових підприємств;
- громадських будівель.
Кошти розподілятимуться між:
- АТ "Фонд декарбонізації України" – на кредитування заходів для юридичних осіб у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю.
- Державними банками – на здешевлення кредитів юридичних осіб та компенсації зобов’язань за лізинговими договорами, які укладені для реалізації проектів у зазначених сферах.
Порядок встановлюватиме обов’язкові вимоги до таких проєктів. Це буде:
- зниження енергоємності виробництва або надання послуг не менше ніж на 15%;
- заміщення використання традиційних ресурсів не менше ніж на 30% (сонячні станції, теплові насоси, біокотельні, когенерація тощо);
- досягнення мінімальних показників енергоефективності будівель (клас С), що згідно з Стратегією термомодернізації будівель дає можливість досягти до 50% економії енергоносіїв.
Крім того, усі вказані напрямки реалізації проєктів можуть проводитися через енергосервісні контракти (ESCO) енергосервісними компаніями.
Важливо, що кошти Фонду будуть спрямовуватися на проєкти з обов’язковим підписанням юридичними особами добровільних угод по зобов’язанням із скорочення викидів СО2 від реалізації запропонованих енергоефективних проєктів.
Для відслідковування результативності реалізації цих проектів Держенергоефективності буде запроваджено обов’язковий моніторинг зменшення споживання енергоресурсів та скорочення викидів СО2.
Впевнена, що повноцінний запуск роботи Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації стане потужним каталізатором прискорення енергоефективних змін в економці країни та додатковим постійним джерелом коштів для впровадження заходів по зменшенню енергозалежності.
На сьогодні ж ці кошти вже можуть працювати для допомоги муніципалітетам, громадам, бізнесу та людям оперативно підготуватися до проходження складного осінньо-зимового періоду та тривалими відключеннями від електроенергії.