Вугілля – це одне з основних джерел викидів СО2 під час його спалювання. І мета плану з декарбонізації – це максимально скоротити видобуток вугілля. В Україні видобуток вугілля й виробництво електричної і теплової енергії – один із стовпів економіки країни, у цьому секторі зайнято десятки-сотні тисяч робітників, існують цілі мономіста, на цьому заробляють олігархи й чиновники, тому навіть та мета, яку поставив наш уряд, найімовірніше, більш ніж оптимістична. Хоча, може, доти всі нинішні заводи й підприємства настільки будуть амортизовані, що вони просто самі розваляться, а нових поки ніхто будувати не збирається.

Але якщо подивитися на ситуацію в контексті "зеленої угоди", концепцію, яку пропонує ЄС, де посилюється роль кругової економіки, то в цьому разі вугілля можна поступово замінити відходами.

Уже нині цементні заводи готові перейти до використання альтернативного палива – RDF/SRF. Так можна знизити використання вугілля до 20%. Так само планово перевести на альтернативне паливо з відходів ТЕЦ та інші великі спалювальні установки. Якщо перевести більшість підприємств на RDF/SRF, то Україні буде не тільки не вистачати власних відходів для спалювання, а можливо, будемо переймати досвід Швеції та приймати відходи з країн ЄС...

Але! Для того щоб нам почати виробляти своє власне альтернативне паливо, потрібно:

  1. Збільшити ТАРИФ на поховання щонайменше вп'ятеро.
  2. Збільшити ТАРИФ на відходи в рази 3-4 щонайменше q довести його до 30-40 євро на людину в рік.
  3. Налагодити роздільний збір по всій країні.
  4. Побудувати сортувальні лінії і МБТ-заводи для dсієї кількості відходів, що утворюються в країні.

У цьому разі ми можемо отримати близько 2 млн тонн альтернативно палива, яке може замінити вугілля, і зменшити кількість відходів, які надходять на звалища.

Яскравим прикладом у цьому питанні є Намібія, яка сортує ТПВ і роздільно зібрані відходи, перетворює їх в альтернативне паливо й успішно спалює на цементному заводі. Сортування відходів, можливо, врятує планету – тому сортуйте, не зупиняйтеся!