Вже у найближчі 20 років, навіть незважаючи на всі зусилля скоротити викиди СО2, середня температура на планеті зросте на 1,5°C. Тож країнам доведеться боротися з її наслідками цілі століття, а то й тисячоліття. А наслідки будуть суттєві – від аномальних хвиль спеки та посух до надзвичайних опадів і повеней.

Про це йдеться у новому, шостому, звіті ІРСС. Вперше експерти прямо вказують, що всі сьогоднішні природні катастрофи на планеті – результат людської діяльності. У такій ситуації сценарій нічого не робити є найнебезпечнішим.

Вже зараз:

  • рівень СО2 в атмосфері найвищий за 2 млн років;
  • темпи потепління — найінтенсивніші за 2 тис. років;
  • середня температура — найбільша за 6,5 тис. років;
  • темпи підняття рівня світового океану найстрімкіші за 3 тис. років, а його кислотність — найвища за 2 млн років.

Тепер максимально, що може зробити людство, докласти всіх зусиль, аби втримати зростання температури на рівні 1,5°C. Інакше, за найгіршим сценарієм, температура може піднятися на 4-5°C, що буде реальною катастрофою.

Якими б химерними, на перший погляд, не були ці прогнози, вони реалістичні. Й набагато ближчі, ніж здається. Подивіться вже зараз, що відбувається у світі – пожежі в США, Туреччині, Греції, зливи та повені в Німеччині, рекордна спека у Канаді, коли стовпчик термометра піднявся до позначки 49,6°C.

Та й в Україні – аномальний град розміром майже із тенісний м’яч в Миколаївській області; буревії, які зносять все на своєму шляху...

Нашим дітям доведеться жити в таких умовах і намагатися протистояти їм. Втекти, переїхати у іншу, більш розвинену країну, на інший континент не вдасться. На планеті не буде жодного куточка, де можна буде сховатися від наслідків, спровокованих людською діяльністю. За легковажне ставлення до планети і споживацький підхід доведеться платити їм.

Тож сьогодні не варто говорити про завищені кліматичні амбіції, жити лише одним днем, треба думати про "спадок" нашим дітям більш глобально та об’єднувати зусилля із світом і починати діяти.