Як виконувати взяті міжнародні зобов’язання зі скорочення викидів від великих спалювальних установок, які внесено до Договору щодо заснування Європейського Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію з ЄС.

Питання важливе також через те, що кожен із нас дихає забрудненим тепловою генерацією (ТЕЦ, ТЕС та котельнями) повітрям. Ціна за користування тепловою генерацією занадто висока – це здоров'я та життя людини.

Власники підприємств роками отримували прибутки. Водночас переважна більшість нехтувала своїм зобов’язанням встановлювати очисні споруди для зменшення викидів сірки, пилу та інших шкідливих елементів. Якщо вони хочуть і надалі працювати, вони мають забезпечити підприємство засобами сіро- та азотоочистки.

Україна планує відмовитися від використання вугілля до 2040 року, тому логічним є виконання Національного плану зі скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), згортання роботи ТЕЦ/ТЕС або переведення їх на інший вид палива за умови наявності сучасних очисних споруд.

Найбільша частка інвестицій в екомодернізацію повинна бути здійснена в 2021-2027 рр. Протягом 7 років потрібно вкласти понад 3 млрд євро, що є значними коштами для підприємств та основним викликом для виконання НПСВ.

Також виникають сумніви, що всі власники виконали інвестиційні зобов’язання перед державою, особливо в частині дотримання природоохоронних стандартів. Сьогодні [9 лютого] на нараді ухвалили рішення проаналізувати виконання таких зобов’язань щодо екомодернізації.

За інформацією міністра Романа Абрамовського, 57 000 українців щороку помирають через забруднене повітря, а держава, за оцінками ВООЗ, зазнає збитків у розмірі 13 млрд гривень.