В ході дискусій голосно лунав аргумент, що багато секторів економіки України – включаючи такі традиційні, як виробництво сталі, електроенергії та інші - вже заходяться на передовій декарбонізації. Як представниця енергетичного сектору, не можу не погодитися з цим твердженням.
На долю енергетичного сектора припадає понад 40% викидів CO2 в Україні – а тому він є найбільш перспективним з точки зору декарбонізації. Проте щоб перейти від слів до справи, потрібні інвестиції – так, наприклад, ЄС планує інвестувати в декарбонізацію щорічно близько 1,8% свого ВВП, а Джо Байден анонсував, що тільки в чисту енергетику США інвестуватимуть до 2030 року 400 млрд доларів.
Звісно, в Україні ми маємо зовсім іншу ситуацію. Минулого року ми побачили відтік інвестицій, і зараз не бачимо суттєвого зростання. В той час як Азія і Європа поступово відновлюються після падіння, спричиненого пандемією, Україна відстає. Можливо тому, що в кризі знаходиться як раз та галузь, що останніми роками була найбільш привабливою для інвесторів – галузь відновлювальних джерел енергії.
ДТЕК є найбільшим в Україні інвестором у ВДЕ (компанії належить близько 12% потужностей ВДЕ в країні) – і разом з іншими інвесторами ми сподіваємось, що ця галузь відновить свій розвиток. Зважаючи на євроінтеграційні прагнення, у України просто немає іншого шляху, крім збільшення частки ВДЕ в енергобалансі. Для порівняння, минулого року ВДЕ виробляли лише 8% електроенергії в Україні з наміром дійти до 17% у 2030. Мета європейських країн майже вдвічі амбітна – не нижче 32% у 2030 році.
Трансформація і розвиток української енергетики має відбуватися під знаками декарбонізації і інтеграції з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E. Саме про це дуже влучно висловився Амос Хохштайн з Держдепу "Україна з експортера молекул в ЄС має перетворитися на експортера електронів". Зазначу, що Україна і досі залишається інтегрованою з енергосистемою Російської Федерації та Республіки Білорусь, і згідно з планом десинхронізація з цими країнами та синхронізація з ЄС має відбутися влітку 2023 року.