Як на мене, основний критерій сталого промислового вилову риби – це збереження структури популяції. На це впливають знаряддя лову, місце, час, термін.

Наприклад, є абсолютно неприйнятні знаряддя лову, як-то електролов, що вбиває рибу струмом, і донні трали – це знаряддя для рибальства, що переорюють дно та повністю руйнують його екосистему. Офіційно вони заборонені, але браконьєри їх використовують. Не існує однозначно сталого знаряддя, усе залежить від виду, місця й часу.

Наприклад, коли ми працювали з Дунайським біосферним заповідником, щоб зробити вилов оселедця більш сталим, ми підібрали конкретні засоби лову під реальну ситуацію на промислі. Зокрема, запропонували заборонити рибальство на виході з дельти (авандельті), де всі дорослі особини видів риб, що мігрують, піднімаються на нерест. У сітки там потрапляли й осетрові, і дельфіни.

Також був кейс із дрібними сітками. У них ловився дуже дрібний оселедець, а також молодь осетрових. Щоб запобігти цьому, ми запропонували прибрати дрібні сітки з промислу.

Такі дії не одноразовий процес, потрібно займатися моніторингом стану популяції, перевіряти, чи вона збільшується. Особливо це стосується червонокнижних видів. На жаль, зараз у нас Червона книга – як дошка пошани. Але, заносячи туди певні види, Україна зобов’язується захищати їх і зробити все, аби вивести їх звідти. Проте в нас немає навіть моніторингу того, як змінюються популяції.

Наприклад, візьмемо білугу – найбільшу прісноводну рибу світу, яка теж на межі зникнення. Ми не знаємо, скільки їх існує Чорному морі, стало їх більше чи менше, тому що такі дослідження ніхто не фінансує. Ми маємо лише уривчасті дані, але не загальну картину.

Важлива нульова толерантність до нелегально виловленої риби, щоб ні супермаркети, ні ринки, ні ресторани не приймали рибу без документів, що засвідчують законність її походження.

Важлива простежуваність риби, тобто щоб кожна виловлена риба отримувала електронний номер на шляху від судна до умовної баночки зі шпротами. Це дуже ускладнює життя браконьєрам. Законопроєкт про це був зареєстрований Держрибагентством, але Верховна Рада не проголосувала за нього.