Сміттєва "гречка" стала уособленням добра і щирості. Статусом кво, толерантністю і подякою електорату за голос на виборах. Попри всі економічні фактори і відповідальність за чисте довкілля, в деяких районах України сервіс вивозу відходів надається за 10-15 грн на місяць.

А деякі соціалні сортувальні проєкти запрошують людей здавати пластики на утилізацію безкоштовно. І я сиджу і думаю — це таке шахрайство чи підприємницька дурість? Чи просто дурість?

Так, це дурість на всіх рівнях. Дурість від виконавчої влади — встановити копійчаний податок на захоронення 1 тони ТПВ на рівні 5 (!!!) гривень.

Австрія — податок становить 97 євро за тонну.

Швеція — 50 євро за тонну.

Польща — 33 євро за тонну.

А в Україні — 0,15 євро за тонну.

Не можна так дешево оцінювати шкідливий вплив на довкілля від відходів. Бо будемо мати ще більше звалищ у перспективі.

Дурість від місцевої влади - не говорити з людьми про ціноутворення послуги поводження з відходами і про наслідки дешевого захоронення.

В структуру тарифа на послугу з поводження з відходами здебільшого входить лише збирання і перевезення. Тобто, фактично, люди платять за логістику сміття у довкілля. Забрали — вивезли і викинули.

Хіба всі здогадуються про те, що у тарифі може бути операція оброблення? Але щоб її додати в тариф має бути побудований сміттєпереробний завод. І тариф на оброблення відходів на таких заводах вже не буде таким копійчаним, як логістика і збирання. Але ці кошти будуть справедливі. Бо вони — не про захоронення, а про фактичну утилізацію відходів.

Хто стане таким сміливим і щирим, зі стратегічним баченням, мером? Хто розкаже правду про те, що містяни щодня порушують конституційні права інших людей, тих, що живуть біля звалищ, чиї будинки розташовані за 100-500 метрів від наших відходів?

Соціальні проєкти — це найболюче.

Будуєш 6 років поспіль відповідальну сміттєву культуру, розповідаєш про наслідки дешевої безвідповідальності. Але приходить благословенна "гречка" і знову треба повертатися на крок назад і робити "антигречка" детокс в головах.