Саме таким видом палива є природний газ. Вже сьогодні країни Європейського Союзу активно заміщують вугілля природним газом.

Надзвичайно важливими є показники викидів СО2. Природний газ вдвічі ефективніший та чистіший, ніж вугілля. Дослідження провідних міжнародних агентств свідчать, що попит на традиційний природний газ в найближчі роки буде стабільним і навіть зростатиме. Країни розуміють, що необхідно утримувати баланс між екологією та економікою, необхідно розвивати та забезпечувати, як екологічну, так і енергетичну безпеку. Без використання екологічно чистого виду палива цього досягти неможливо.

В країнах Європейського Союзу, не зважаючи на вже досить теплу літню погоду, ми бачимо високі ціни на природний газ, які є вищими навіть, ніж в Україні. По-перше, це наслідки минулорічної ситуації, коли була пандемія, й газ майже не використовувався промисловістю. Починаючи з осені минулого року, використання газу почало збільшуватися. По-друге, це пов’язано з використанням газу для декарбонізації економіки. Тому попит на газ залишається стабільним.

За даними Державного реєстру вуглецевих одиниць, частка викидів СО2 саме нафтогазового сектору становить 1,1%. Для порівняння, енергетика – це понад 50%, транспорт – трохи більше 20%. Водночас, нафтогазовидобувні компанії забезпечують понад 5% доходів до державного бюджету. Розуміючи необхідність як декарбонізації, так і розвитку новітніх технологій, необхідно підтримувати баланс між інтересами економіки й розвитку галузей, та екологією.

Всі наголошують на необхідності знижувати викиди СО2. І ми підтримуємо цю тезу. Водночас, під час здійснення видобутку газу, безпосередньо в самих молекулах газу знаходиться певний відсоток СО2, який в подальшому використовується населенням та промисловістю. Яким же чином зменшити ці показники? Наразі в Україні відсутнє, як законодавче, так і технічне врегулювання питання СО2 і це потрібно вирішувати. Тобто, ми розуміємо, що можна прибрати СО2 з молекули газу, проте, куди її дівати?

Є декілька шляхів вирішення цього питання. По-перше, діоксид вуглецю можна використовувати для того, щоб створювати нові речовини. Наприклад, синтетичні гази. Зокрема, СО2 можна використовувати для виробництва метанолу, який наразі де-факто здебільшого імпортується з Білорусі та з РФ. Тобто, запуск проєктів з утилізації та використання СО2 може доповнити нашу економіку та позитивно вплинути на нашу національну валюту.

По-друге, це можливість закачування вуглекислого газу в пласт. Тобто, природний газ видобувається, з нього виділяється СО2, а потім він знову повертається в надра. Такі проєкти успішно реалізовуються у світі. Вони коштують мільярди доларів. Наприклад, подібний проєкт здійснюється в Норвегії, де за підтримки держави та найбільших компаній у морі створюються сховища для СО2. До слова, Норвегія є експортером газу, та саме газ є ключовим для розвитку її економіки. Вони не зупиняють і навіть не зменшують видобуток екологічно чистого ресурсу, а навпаки – створюють умови для того, щоб зберегти газовидобування й наростити його.

Третім напрямом є використання СО2 промисловістю за допомогою різних технологій, які є в світі.

Екологія та економіка надзвичайно пов’язані між собою, тому необхідно зберігати та забезпечувати баланс інтересів економіки та екології.