Екологи визнали катастрофічний стан Дніпра: у воді знайшли 161 забруднювач

Екологи визнали катастрофічний стан Дніпра: у воді знайшли 161 забруднювач

Зоряна Бердник

Головна річка країни з року в рік забруднюється все сильніше

Річка Дніпро забруднена низкою небезпечних речовин. Загалом у поверхневих водах Дніпровського басейну виявлено 161 забруднювач.

Це загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу, повідомили у пресслужбі Рахункової палати з посиланням на висновки експертів після аудиту. Зокрема, у Дніпрі під  час перевірки знайшли гербіцид атразин, метали кадмій і нікель.

"Показники якості води в річці погіршуються. Останні проведені дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів і речовин, які використовується в парфумерії, – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті", – йдеться в повідомленні відомства.

Водночас цвітіння й обміління річки називають одними з основних причин масового мору риб. Друге – обміління – відбувається через відсутність днопоглиблювальних робіт, які здійснювали під час використання річки як транспортної артерії.

З огляду на вищезазначене експерти резюмували, що екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний.

За даними Рахункової палати, на екологічне оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води в межах реалізації програми протягом 4 років спрямували 4,2 млн грн. За ці гроші провели моніторинг стану навколишнього природного середовища в басейні річки та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту, і це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету.

Щорічний обсяг водозабору з басейну річки становить 7,4 млрд кубометрів, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України.

"Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, вода й надалі забруднюватиметься. Виникне необхідність її повного очищення, що призведе до значних навантажень на державний бюджет", — наголосили в Рахунковій палаті.

Зокрема, витрати можуть бути у понад 2 тис. разів більші за передбачені видатки з бюджету.

Зазначимо, що дослідження проводилося в межах аудиту ефективності Програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення Дніпра на період до 2021 року. Відповідальним за його проведення був член Рахункової палати Віктор Богун.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Міндовкілля розповіли, в якому стані перебуває головна водна артерія країни.

Читайте також
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС

Це один із кроків для створення ефективної державної системи контролю стану навколишнього середовища

Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені
Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені

Дослідники попереджають, що наслідки будуть ще більш катастрофічними, якщо не вжити термінових заходів

Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини
Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини

Порівняно з минулим місяцем, якість води у 5 річках покращилася, у 4 – погіршилася

Україна імплементує нову євродирективу щодо моніторингу вод
Україна імплементує нову євродирективу щодо моніторингу вод

Вона встановлює технічні специфікації для хімічного аналізу та моніторингу стану води та актуалізації функцій суб’єктів моніторингу вод