Спритні ділки — як серед посадовців, так і серед рядових громадян — не соромляться знищувати українську природу, аби заробити. Вирубка дерев, вимагання за висновок ОВД, забруднення довкілля — цього тижня "асортимент" злочинів доволі широкий.
Як завжди, ЕкоПолітика підготувала для своїх читачів розгорнутий огляд на екозлочини цього тижня. Ідеться про період із 8 до 14 серпня. Інформацію для матеріалу отримано з повідомлень офіційних ресурсів Офісу Генерального прокурора та регіональних прокуратур, Державного бюро розслідувань і Державної екологічної інспекції.
Нелегальне видобування копалин
У Кіровоградській області триває масштабне розслідування незаконного видобування граніту. Збитки від цього злочину колосальні — понад 1,55 млрд грн. Днями в Офісі Генпрокурора повідомили, що виявили та вручили підозри ще сімом особам. Раніше підозру отримав арбітражний керуючий, який мав ліквідувати видобувне підприємство. Загалом із Сухокліївського родовища незаконно видобули понад 375 тис. тонн граніту вартістю понад 295 млн грн.

Джерело: Офіс Генерального прокурора
Продаж експертних висновків
Двоє науковців за майже 1 млн грн підготували сприятливий для підприємця звіт з оцінки впливу на довкілля. Справа стосується розміщення вітрової електростанції у Черкаській області. За даними слідства, вчені вимагали у бізнесмена гроші за підготовку та доопрацювання окремих розділів звіту.
Справи лісові
Щомісячні побори за вирубку лісу. До суду передали справу щодо керівника філії "Кодимське лісове господарство" ДП "Ліси України" та колишнього керівника філії "Балтське лісове господарство". Посадовці змушували 11 майстрів лісу нелегально вирубати дерева та віддавати топпосадовцям готівку. Щомісячний "податок" становив 300 тис. грн. Підлеглі вчиняли злочини під загрозою кримінального переслідування. Якщо лісівники були не готові до участі у схемі, співучасник представлявся екоактивістом і надсилав до ДБР звернення про незаконну вирубку.
Знищили дерев на понад 5,7 млн грн. У Полтавській області до суду передали звинувачення щодо організованої групи "чорних лісорубів", які системно вирізали дерева у лісах і лісосмугах. Група з п’ятьох місцевих жителів діяла за пособництва місцевого лісничого. Після вирубки деревину продавали місцевому населенню.

Джерело: Полтавська обласна прокуратура
За традицією, через халатність своїх співробітників в охороні лісових масивів, ДП "Ліси України" сплачує мільйонні штрафи. Так, через вирубку дерев у Свидовицькому лісництві на Закарпатті за рішення суду держпідприємство має відшкодувати 4,5 млн грн. Дерева вирубали ще у 2023-2024 роках, зокрема й на природно-заповідній території.

Джерело: Закарпатська обласна прокуратура
Через незаконні рубки на території Ужанського національного природного парку землекористувач має сплатити 2,6 млн грн за заподіяу шкоду. Попри оскарження з боку відповідача, рішення залишається в силі.
Лановецька міська рада Тернопільщини також попри всі оскарження має сплатити за збитки, завдані через незаконну вирубку дерев. Розмір шкоди за знищення 113 рослин перевищує 1,8 млн грн. Влада намагалася скасувати це рішення через апеляцію, але не вдалося.
Цінні землі
Через природне заліснення понад 1000 га у Берестинському районі Харківської області утворилися молоді ліси. Проте місцева влада відмовила у наданні їм спеціального статусу. В апеляційному суді цю відмову визнано незаконною, тож 233 ділянки мають бути зараховані до самозаліснених із відповідним статусом.

Джерело: Харківська обласна прокуратура
Забруднення, засмічення та неналежні умови поводження з відходами
Небезпечні медичні відходи без належних умов зберігання. На одному зі складів у Києві, який орендує спеціалізоване підприємство, правоохоронці виявили голки, ампули, шприци, леза та інші специфічні вироби у неналежних умовах зберігання. Пластикові пакети замість сортування та спеціальних контейнерів — за версією слідства, такий спосіб складування створює небезпеку поширення інфекційних захворювань. Підприємство за договором мало збирати відходи з комунальних і приватних лікарень столиці, а також утилізувати їх. Нині прокурори перевіряють, чи дійсно виконувалися всі зобов’язання. Відкрито кримінальне провадження за статтею про привласнення коштів в особливо великих розмірах.

Джерело: Київська міська прокуратура
Масштабне звалище замість гаражів. У Львівській області обслуговний кооператив має відшкодувати понад 12,2 млн грн за те, що перетворив орендовані комунальні землі на смітник. Замість будівництва гаражів, на території складували яке завгодно сміття: від побутових та будівельних відходів до відпрацьованих шин і тирси.

Джерело: Львівська обласна прокуратура
У Черкасах виявили скид каналізації просто у річку Дніпро. Державна екоінспекція вимагає від профільного комунального підприємства негайно припинити забруднення водойми. Вже зафіксовано разюче перевищення допустимих норм вмісту шкідливих речовин. Також підвищено більш ніж удвічі хімічне споживання кисню.

Джерело: Державна екологічна інспекція Центрального округу
Як постраждала українська природа минулого тижня можна дізнатися тут.