Ділянку Березівського родовища у Рівненській області знову намагаються виставити на аукціон для видобутку торфу. Однак тут розташоване одне з найбільших природних боліт, яке, на думку експертів, має стати частиною заповідника, а не бути осушеним для гірничих робіт.
В Українській природоохоронній групі (UNCG) закликають нове керівництво Міністерства економіки та довкілля не погоджувати продаж цієї ділянки.
Активістам стало відомо, що Державна служба геології і надр України знову звернулася до Мінекономіки за дозволом виставити спірну ділянку на торги.
Спроба № 2
Раніше цього року влада вже відмовляла Держгеонадрам у спробах продати право на видобуток у Березівському родовищі. Однак служба повторно скерувала до інституції практично той самий проєкт, навіть не скорегувавши його межі.
ЕкоПолітика повідомляла, що у квітні Мінекономіки послалося на порушення законодавства України та заблокувало продаж болота на аукціоні. Серед аргументів відмови — розташування ділянки в межах екологічної мережі регіону та її належність до лісового фонду. Згадали й про те, що колишнє Міністерство довкілля вже погоджувало приєднання частини спірної території до Рівненського природного заповідника.
Унікальна екосистема
Йдеться про "Березину" — ділянку площею понад 2 тис. га у Вараському районі поруч із Рівненським заповідником. Екосистема представлена болотами та лісами. За словами експертів, ці болотяні угіддя є одними з найбільших в Україні, які й досі збережені у природному стані.
"Закликаємо нове керівництво Міністерства економіки не погоджувати виставлення цієї ділянки на аукціон та активізувати роботу над розширенням Рівненського природного заповідника, щоб назавжди захистити цінну природну територію", — наполягають в UNCG.
Раніше у Мінекономіки повідомляли про роботу над документом із захисту водно-болотяних угідь. Урядова постанова має обмежити варіанти цільового використання таких земель лише такими, що не шкодять екосистемі.
За версією ООН, одним із чинників, який призвів до глобального водного банкрутства, є саме втрата водно-болотяних угідь. За 50 років на планеті їхня територія скоротилася на понад 400 млн га, що можна прирівняти до площі всього Євросоюзу.