За сорок років після найгіршої ядерної катастрофи в історії людям і досі небезпечно повертатися до Чорнобильської зони. Проте радіаційна загроза – не завада дикій природі. Тут відновилися популяції диких тварин – від вовків та ведмедів до коней Пржевальського, які зникли з дикої природи ще у 1960-х роках.
Про це розповідає медіа Euronews.
Справжнє диво
Колись коні Пржевальського перебували на межі зникнення – у 1969 році їх офіційно визнали вимерлими у дикій природі. Однак Чорнобиль став місцем, де наново розквітла дика популяція цих парнокопитних.
У 1998 році їх завезли сюди у якості експерименту, а вже зараз ці тварини живуть і розмножуються у забороненій для людей зоні.
"Те, що в Україні зараз є вільно гуляюча популяція, – це щось на зразок маленького дива. Після зникнення тиску людини, частини зони відчуження тепер нагадують європейські ландшафти минулих століть. Природа відновлюється відносно швидко та ефективно", – зазначив Денис Вишневський, провідний природознавець зони.
Коні адаптувалися до умов зони відчуження. Притулком для тварин стають покинуті будинки та напівзруйновані сараї – там тварини рятуються від погоди та комах. Інколи коні навіть сплять у поруйнованих хатах.

Ці тварини – соціальні істоти, зазвичай вони живуть маленькими групами. Найчастіше склад "родини" такий – жеребець, кілька кобил та їхні лошата. Окремо живуть групи молодих жеребців.
Загалом цей вид виявився дуже адаптивним. Попри "налаштування" на проживання у відкритих степах Монголії, він призвичаївся до лісистої місцевості півночі України. Загалом же у світі вже нараховують близько 3000 коней Пржевальського.
"Цей вид є чудовим прикладом успішної реінтродукції. Хоча він ще далеко не у повній безпеці, він довів, що за належної підготовки вид, що утримується в неволі, може відновити соціальну та екологічну поведінку, необхідну для вільного життя", – наголосив Флоріан Друар, керівник програми для коней у Національному парку Севенн на півдні Франції.
Від радіації до пожеж – як виживають тварини
Науковці відстежують тваринний світ зони, зокрема й через мережу замаскованих фотопасток. Попри всі побоювання, дослідники не помітили масового вимирання тварин через радіацію. Однак маленькі зміни таки є. Зокрема, птахи частіше хворіють на катаракту, а у жаб потемнішала шкіра.

Джерело: Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Водночас вторгнення росії створило у Чорнобильській зоні нові загрози. Серед них – лісові пожежі, викликані ворожими безпілотниками. Окрім прямої загрози для фауни, вони несуть невидиму – вогонь може вивільняти радіоактивні частинки у повітря.
Попри все – радіацію, укріплення й колючі дроти – Чорнобильська зона лишається свого роду заповідником дикої природи. Незважаючи на антропогенний вплив, який раніше зазнавала ця територія, природа взяла гору.
ЕкоПолітика раніше розповідала, як у Європі вдалося відновити популяцію зубрів. Ця тварина також раніше вважалася вимерлою у дикій природі. Але десятиліття роботи – і стада зубрів знову вільно гуляють по континенту.