Довкола створення ландшафтного заказника "Протасів яр" у Києві досі тривають судові спори. Нещодавно суд виключив зі складу природоохоронної території ділянки площею 16,5 га, які належать ТОВ "Протасів яр". Генпрокуратура оголосила про наміри відібрати у компанії ці землі через те, що раніше вони були продані незаконно. У цей час громадськість та експерти переконані – виграш забудовника став можливим через недбалість у діях міської влади.
Про це у своєму матеріалі розповіло видання "КиївВлада".
Березневий суд
5 березня Північний апеляційний господарський суд фактично відібрав охоронний статус у більшої частини майбутнього заказника. Для цього судді частково скасували рішення Київради №4907/4948 від 14 липня 2022 року щодо створення "Протасового яру".
Йдеться про дві ділянки площею 16,5 га, які належать ТОВ "Протасів яр". Київська міськрада через суд намагалася втілити своє рішення: включити ділянки компанії до складу заказника та зобов’язати компанію охороняти землі і змінити їхнє цільове призначення. Фірма подала зустрічний позов та виграла.
Київська влада припустилася помилки
Влада столиці вирішила створити заказник після загибелі одного із ініціаторів його створення Романа Ратушного. Рішення було ухвалене із порушенням процедури і доволі поспішно, тож екоактивісти з КЕКЦ вважають його суто політичним та піарним.
Екологи та юристи разом із Київським еколого-культурним центром закликали владу Києва спочатку повернути приватні території громаді, а вже потім захищати їх через створення заказника. Влада не дослухалася і цим згодом скористалися забудовники.
"Київрада слухняно проголосувала за незаконне рішення про створення заказника, преса бездумно розтрубила про цю чергову "перемогу", а забудовники, почекавши коли спаде галас, подали до суду. І виграли апеляцію”, – підкреслив керівник КЕКЦ Володимир Борейко.
Він зазначає, що суд дійсно діяв у правовому полі, адже при створенні заказника було порушено законну процедуру. Тобто у власника ділянки ніхто не взяв згоду на створення заказника. Звісно, забудовник міг би й подарувати громаді землю у пам’ять про загиблого захисника, проте від приватного бізнесу ніхто не чекає людяних рішень.
Третьою стороною у судовій справі була ГО "Захистимо Протасів яр". Після програшу там повідомили, що готують касаційну скаргу. В організації наголошують, що громада має захищати цю територію також і в рамках інших судових справ.
"Так, забудова не почнеться вже завтра. Але це створює небезпечний прецедент і відкриває ширші можливості для знищення зеленої зони в майбутньому. Боротьба за Протасів яр триває. Але й існують інші судові справи, які можуть стати перешкодою для забудови", – зауважують захисники Протасового яру.
Ще у 2000 році Київрада погодила продаж цих ділянок ТОВ "Протасів яр" для будівництва житлового комплексу. Місцева громада та активісти з 2019 року активно протистояли спробам забудувати землі у Солом’янському районі столиці, адже того ж року орендар ТОВ “Дайтона Груп” отримав дозвіл на будівництво ЖК “Tourbillon” заввишки понад 30 поверхів.
ЕкоПолітика раніше повідомляла, що "Ощадбанк" виставив на продаж під забудову землі, які входять до охоронної зони Дніпра.