В Україні масово спалахують пожежі

В Україні масово спалахують пожежі shutterstock.com

Ілля Федунь

Внаслідок пожеж 4 жовтня вигоріло майже 6 га рослинності на території екосистем

4 жовтня у Дніпропетровській та у Запорізькій областях спалахнули масштабні пожежі у заповідних зонах. 

Журналісти ЕкоПолітики проаналізували деталі нещодавніх пожеж.

1) Понад 3 га екосистем вигоріли на Запоріжжі.

Найбільша пожежа виникла поблизу населеного пункту у Запорізькому районі внаслідок російських обстрілів області, де горіла суха трава на площі 2 га. Наразі займання вдалося локалізувати та ліквідувати.

gu_dsns_zp

Фото:gu_dsns_zp

До гасіння пожеж у Запорізькій області залучили 62 рятувальники та 13 одиниць техніки ДСНС, а також 2 вогнеборці та 1 одиницю техніки місцевої пожежної охорони. 

2) На Дніпропетровщині вогонь охопив майже 3 га природних екосистем.

У місті Самар Дніпропетровської області за межами села Соколового відбулося займання сухої трави та очерету на 2,9 га.

dneproperatyv

Фото: dneproperatyv

Пожежу вдалося локалізувати та повністю ліквідувати.

dneproperatyv

Фото: dneproperatyv

dneproperatyv

Фото: dneproperatyv

Чому не варто спалювати суху траву

Щорічні підпали сухостою в Україні стали серйозною екологічною проблемою. Кожного року спалахують численні пожежі через необачне спалювання трави та рослинних залишків на полях і узбіччях. Такі пожежі часто виходять з-під контролю, охоплюють великі території, знищуючи рослинність, луки та пасовища, а інколи навіть спричиняють загрозу населеним пунктам. Зокрема, дим від горіння трави погіршує якість повітря. 

Вогонь знищує органічний шар ґрунту, зменшує його родючість та здатність утримувати вологу, а також сприяє ерозії. Зокрема, пожежі негативно впливають на біорізноманіття. Багато видів рослин і тварин просто не встигають відновитися після підпалів. 

Поради ДСНС при виявленні пожежі   

1) Зателефонуйте на номер 101 (ДСНС);   

2) Повідомте точне місце пожежі, орієнтири, розмір вогню, напрямок поширення;   

 3) Якщо можливо, уточніть, чи є люди чи тварини в зоні ризику;   

4) Не підходьте близько до вогню;   

5) Не намагайтеся самостійно гасити масштабну пожежу без відповідного обладнання;   

6) Уникайте сильного диму — використовуйте респіратор або тканину, закриваючи ніс і рот;   

7) Сповістіть людей поруч, щоб вони відійшли від небезпечної зони;   

8) Попередьте власників техніки, автотранспорту та людей на відпочинкових зонах про займання;   

9) Дотримуйтесь безпечної відстані;   

10) За можливості, допомагайте рятувальникам орієнтуватися на місцевості. 

Нагадаємо, що 16 вересня на острові Хортиця у місті Запоріжжя виникла пожежа, де загорілися чагарники, суха трава та лісова підстилка на території Хортиці.  

У рятувальників виникли труднощі з гасінням пожежі, оскільки острів Хортиця має складний рельєф, що ускладнює проїзд пожежного транспорту. А також горінню на острові сприяв сильний вітер та спека. 

До гасіння пожежі у Запоріжжі ДСНС залучила 40 рятувальників та 9 одиниць спецтехніки. Додатково допомагали ліквідовувати вогонь представники КП “Водоканал” та Крутоярівського лісництва.  Станом на 16 вересня, 20:30 вогнеборці пожежу локалізували на площі близько 4,5 га.

Читайте також
Лісові пожежі 2025 року в Європі були найбільш руйнівними за всю історію спостережень
Лісові пожежі 2025 року в Європі були найбільш руйнівними за всю історію спостережень

Поза межами ЄС вогонь найбільше нашкодив Україні, на яку припало 39% всіх зафіксованих пожеж

У середмісті Києва масштабно палає суха трава на проспекті Лобановського
У середмісті Києва масштабно палає суха трава на проспекті Лобановського

Чи став причиною пожежі підпал сухостою, поки невідомо

Громада Запоріжжя захищає сквер від будівництва ТРЦ. Влада ускладнює процес
Громада Запоріжжя захищає сквер від будівництва ТРЦ. Влада ускладнює процес

Для промислового міста зелені зони – це захист від забруднення та перегріву, проте влада поступово скорочує їх площу

В Україні вигоріло майже 94 тис. га екосистем з початку року. Загинуло вже троє людей
В Україні вигоріло майже 94 тис. га екосистем з початку року. Загинуло вже троє людей

Лише за минулу добу було зафіксовано 345 пожеж на площі 140 га