Як Київ озеленюється у відповідь на спеку: 5 ініціатив, що вже працюють у місті kyivcity.gov.ua

Як Київ озеленюється у відповідь на спеку: 5 ініціатив, що вже працюють у місті

Ганна Велика

Аномальна температура повітря, посухи, зменшення кількості опадів – усе це не лише ускладнює життя містянам, а й створює нові виклики для інфраструктури

Щоліта Київ фіксує нові температурні рекорди. У відповідь на зміни клімату комунальні служби та громадські організації розгортають екологічні ініціативи, що допомагають адаптувати міський простір до нових реалій.

ЕкоПолітика зібрала 5 прикладів таких нововведень, які вже запроваджені у столиці.

1. Дощові сади: вода повертається в екосистему

З 2024 року в Києві почали з’являтися перші дощові сади — особливі заглиблені клумби з дренажною системою, які збирають дощову воду, і у такий спосіб зменшують навантаження на каналізацію. Їх облаштовують у зонах, що схильні до підтоплень. Вода тут не просто зникає в трубах, а повертається до екосистеми.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua.

Восени минулого року у столиці облаштували вже 9 таких садів у різних районах. Вони поєднують геопластику, натуральний камінь, стійкі до надмірної вологи багаторічники, кущі й дерева. Це рішення – не лише естетичне, а й практичне, особливо в умовах аномальних опадів і перепадів температур.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua.

2. Парклети: громадський простір замість автівок

Парклети — це вуличні меблі з елементами озеленення, які створюють комфортні місця для відпочинку просто неба. Минулого року у Києві встановили 15 таких конструкцій, зокрема біля станцій метро "Тараса Шевченка" і "Політехнічний інститут", на Троєщині, Позняках, Дарницькій площі та інших локаціях.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua

Парклети не лише підвищують комфорт містян, а й обмежують хаотичне паркування, сприяють розвитку біорізноманіття та покращують мікроклімат. У міській адміністрації вже анонсували подальше збільшення їх кількості.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua

3. Менше косіння, більше декоративних луків

Тривалий час кияни закликали відмовитися від регулярного скошування трави у спальних районах. І хоча петиції не знаходили підтримки в Київській міській раді, громадська думка поступово вплинула на дії чиновників міста. Опитування у застосунку "Київ Цифровий" показало, що 66% мешканців проти постійного косіння різнотрав’я.

Тепер у місті почали експеримент із декоративними луками. Ці насадження потребують мінімального догляду — скошування лише раз на рік — і водночас підтримують біорізноманіття, зберігають вологу в ґрунті, а в спеку знижують температуру на вулицях.

facebook.com/oleksandr.voznyy

Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy.

У середині липня у Києві, а також у Рівному вирішили відмовитися від косіння на прибудинкових територіях, у більшості парків, скверів та інших зелених зон.

У 2024 році в Києві було 39 ділянок без косіння та 17 – із декоративними луками. У 2025-му ці площі обіцяють збільшити в десять разів. Але ефект буде поступовим: трави розростуться за 2-3 роки, а дерева – за 5.

facebook.com/oleksandr.voznyy

Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy.

4. "Живі огорожі" для тиші та чистого повітря

Ще один спосіб адаптації міста — висадка "живих огорож" уздовж доріг. Вони знижують рівень шуму, фільтрують повітря й слугують бар’єром від пилу та вихлопів. Такі зелені стіни вже з’явилися біля Міського театру, на території медмістечка на Харківському шосе, біля кінотеатру "Жовтень" і на вулиці Тарасівській.

vechirniy.kyiv.ua

Фото: vechirniy.kyiv.ua.

До цієї ініціативи долучаються як комунальні служби, так і активісти та мешканці.

5. Озеленення транспортних розв’язок

У 2025 році місто планує озеленювати великі транспортні вузли. Зокрема, на перетині вулиці Набережно-Рибальської з проспектами Івасюка та Бандери замість висохлого газону вже висадили хвойні дерева і забезпечили їх автоматичним поливом.

skyandmethod.com

Фото: skyandmethod.com.

Окрім того, у парках і скверах столиці з’являються дерева та кущі, адаптовані до спеки та посухи: клени, липи, платани, сосни, ялини, бузок, гортензії, робінії тощо. Це дозволяє не лише покращити естетику, а й створити більш стійке до кліматичних змін середовище.

Нещодавно ЕкоПолітика повідомляла, що активісти через суд захистили від забудови територію екопарку "Осокорки" у Києві.

Читайте також
Активісти через суд скасували дозвіл на будівництво на території екопарку "Осокорки"
Активісти через суд скасували дозвіл на будівництво на території екопарку "Осокорки"

Боротьба містян за цю зелену зону триває вже понад 4 роки

У Києві та околицях спостерігається високий рівень забрудненості повітря
У Києві та околицях спостерігається високий рівень забрудненості повітря

У деяких районах зафіксований небезпечний для здоров’я вміст шкідливих речовин

У Києві фіксують погіршення якості повітря: міська влада назвала причину
У Києві фіксують погіршення якості повітря: міська влада назвала причину

Слідкувати за актуальним рівнем забрудненості можна в режимі реального часу