Гірничодобувна компанія Ferrexpo прагне досягти нульових викидів до 2050 року та для реалізації цієї мети планує інвестувати у модернізацію виробництва $3,3 млрд.
Аналітичний матеріал з інфографікою про плани виробника по декарбонізації підготували фахівці GMK Center.
Цю суму видобувна компанія оприлюднила у своєму "Звіті про зміну клімату" (Climate Change Report) Ferrexpo у грудні 2022 року. Вона необхідна для досягнення нульових викидів CO2. Планується, що приблизно дві третини цих інвестицій спрямують на виробництво та зберігання відновлюваної енергії.
Проміжні результати компанії та плани до 2050 року
У 2023 році Ferrexpo знизила на 32% вуглецеву інтенсивність процесу виробництва окатків (Scope 1 + 2) порівняно з базовим рівнем 2019 року. До 2030 року компанія має намір скоротити вуглецеву ємність виробництва на 50%. Нульового рівня викидів (Scope 1 + 2) у Ferrexpo прагнуть досягти до 2050 року.
Серед провідних проєктів, які забезпечать переважну частину скорочення викидів вуглецю, Ferrexpo визначила такі:
- перехід на біопаливо в процесі огрудкування;
- поступова відмова від викопного палива;
- електрифікація технологічних гірничодобувних транспортних засобів та обладнання;
- використання барж на водневому паливі.
За розрахунками компанії, ці заходи сумарно мають забезпечити 90% потенційного скорочення викидів та є основою її стратегії Net Zero. При цьому перші три заходи відіграють провідну роль – на них припадає 82% обсягу скорочення викидів.

Джерело: gmk.center.
Найефективнішим заходом зі скорочення викидів серед названих вище є перехід на біопаливо при огрудкуванні. Для його впровадження будуть необхідні інвестиції у закупівлю біопалива та інтеграцію біопаливних систем у процеси виробництва.
Найшвидшим і найпростішим для реалізації заходом у компанії вважають електрифікацію гірничодобувних транспортних засобів. Ferrexpo шукатиме постачальників електромобілів, придатних для роботи в умовах видобутку руди, а також розвиватиме інфраструктуру зарядних станцій для них.
Проте пріоритетом є виключення викопного палива з енергетичного балансу. У компанії говорять, що вже розпочали планування “зеленого” переходу.
Електрифікація гірничодобувного обладнання та використання барж на водневих двигунах здатні забезпечити менший обсяг скорочення викидів вуглецю, але у компанії наголошують, що ці заходи залишаються важливими для реалізації стратегії Net Zero.
Нагадаємо, у березні ЕкоПолітика повідомляла про плани гірничо-металургійної компанії “Метінвест” вкласти 1,4 млрд грн у газові та сонячні електростанції. Також ми розповідали, що український виробник титану Velta інвестує $10 млн у відновлювані джерела енергії.