Держлісагентство вигадало новий вид рубок лісу, для якого достатньо одного погодження, – УПГ shutterstock

Держлісагентство вигадало новий вид рубок лісу, для якого достатньо одного погодження, – УПГ

Ганна Велика

Природоохоронці закликають не допустити ухвалення такого нововведення

Державне агентство лісових ресурсів України пропонує запровадити "рубки для науково-дослідних цілей", для проведення яких буде достатньо отримати тільки погодження наукової установи.

Про це повідомили фахівці Української природоохоронної групи (УПГ). Вони розповіли, що під час свого публічного звіту 6 березня голова Держлісагентства Віктор Смаль заявив про заплановану на наступний тиждень нараду між міністерствами щодо погодження змін до правил рубок.

Мова йде про оприлюднений 17 лютого проєкт постанови Кабінету міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо окремих питань спеціального використання лісових ресурсів”.

Метою цього документу є врегулювання питання рубок для науково-дослідних цілей, підготовчих робіт при спеціальному використанні лісових ресурсів, та усунення законодавчих суперечностей з Лісовим й Податковим кодексами України та іншими законодавчими актами.

В чому проблема

За словами членів УПГ, запропоновані зміни стосуються двох основних аспектів:

  • Запровадити "рубки для науково-дослідних цілей".

“Тепер їм буде достатньо отримати погодження наукової установи – і все: на 1% лісів вони зможуть рубати що завгодно і як завгодно, без жодних правил і без обмеження обсягу”, – стверджують природоохоронці.

  • Дозволити проводити рубки в обхід процедури лісовпорядкування, а відповідно – без громадського обговорення та без погодження з боку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

В УПГ говорять, що лісівники не приховують, що ця постанова потрібна їм для збільшення заготівлі деревини та "доступу до ресурсу".

“Тобто, фактично, для того, щоб рубати там, де раніше рубки були обмежені”, – пояснюють фахівці.

Тому члени УПГ закликали Міндовкілля терміново втрутитися в ситуацію і не допустити ухвалення нових правил рубок.

shutterstock

Приховані ризики, які містить проєкт постанови

Спеціалісти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна також розглянули проєкт постанови та вважають, що запропоновані зміни можуть закрити низку прогалин у чинному лісовому законодавстві.

Однак, на їхню думку, документ містить положення, які несуть потенційні ризики для сталого управління лісами та охорони біорізноманіття. Тому WWF-Україна звернувся до Держлісагентства з пропозицією внести, зокрема, такі зміни й доповнення до проєкту постанови:

1. Чітко визначити перелік видів рубок та заходів (пункт 4), які планують виключно під час лісовпорядкування, через їх великий потенційний вплив на лісовий покрив.

2. Обмежити проведення рубок та заходів з формування та оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов’язані з веденням лісового господарства, для науково-дослідних цілей, окрім територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, пралісів, квазіпралісів та природних лісів, а також для особливо захисних лісових ділянок та інших лісів, де заборонені рубки головного користування. Цю ж норму спеціалісти пропонують застосувати до пункту 5 Правил рубок головного користування в гірських лісах Карпат.

“Це зменшить або нівелює ризики з отримання деревини із лісових ділянок, які не призначені для експлуатації”, – впевнені вони.

3. Уточнити механізм розрахунку “1% від загальної площі постійного лісокористувача”, враховуючи факт об'єднання філій ДП “Ліси України”.

4. Уточнити (пункт 12), що розміри рубок не повинні перевищувати нормативи, встановлені Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

5. До підстав для прийняття рішення про відмову у видачі лісорубного квитка додати підставу такого змісту: “Виявлення факту місцезнаходження рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, про які не зазначено у лісовпорядній документації та інших документах”.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що на Закарпатті, за інформацією ЗМІ, лісівники масово рубають ліс для будівництва незаконної дороги.

Також ми розповідали, що в Україні взялися навести лад із самозалісненими ділянками.

Читайте також
Президент не відповів на петицію громадян і підписав скандальний законопроєкт №12089
Президент не відповів на петицію громадян і підписав скандальний законопроєкт №12089

Громадяни поставили майже 26 тис. підписів під проханням до голови держави накласти вето на цей нормативно-правовий акт

Штрафи для паліїв сухостою можуть зрости до 25 тис. грн: зареєстровано законопроєкт
Штрафи для паліїв сухостою можуть зрости до 25 тис. грн: зареєстровано законопроєкт

А за пожежі, влаштовані власноруч в умовах воєнного або надзвичайного стану, можна буде й за ґрати втрапити на строк від 5 до 12 років

В Україні хочуть посилити кримінальну відповідальність у сфері управління відходами
В Україні хочуть посилити кримінальну відповідальність у сфері управління відходами

Цей законопроєкт мав надійти до Верховної Ради ще минулого року