CBAM можуть відтермінувати на рік: з’явився проєкт змін щодо цього механізму shutterstock

CBAM можуть відтермінувати на рік: з’явився проєкт змін щодо цього механізму

Ганна Велика

Також потенційно звільнення від сплати отримають 90% імпортерів

Європейська комісія пропонує внести низку спрощень для імпортерів щодо механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM), зокрема перенести початок повноцінного функціонування цього інструменту з 2026 на 2027 рік.

Про це повідомив провідний консультант щодо CBAM британської консалтингової компанії Redshaw Advisors Ден Малескі у LinkedIn.

Він із колегами проаналізував підготований Єврокомісією проєкт змін до Регламенту (ЄС) 2023/956 щодо механізму вуглецевого коригування імпорту. В ньому детально описані деякі суттєві потенційні зміни у функціонуванні CBAM ЄС.

Три ключові відмінності

Ось які головні можливі нововведення виділили експерти:

1. Відтермінування продажу сертифікатів CBAM – зобов'язання пропонується перенести з 2026 на 2027 рік, що надасть імпортерам додатковий час на підготовку.

2. Новий поріг звільнення від сплати вуглецевого мита для малих імпортерів. Компанії, які щорічно імпортують менше ніж 50 тонн товарів, на які поширюється дія CBAM, або товарів зі 100 тоннами вбудованого CO₂, будуть звільнені від зобов'язань за CBAM ЄС. Потенційно це звільнить від зобов'язань щодо CBAM близько 90% імпортерів, але при цьому покриє 99% викидів.

3. Посилення санкцій за навмисне невиконання зобов'язань. За незначні порушення штрафи можуть бути зменшені, але за навмисне ухилення від виконання зобов'язань, наприклад, дроблення імпорту, штрафи будуть збільшені в 3-5 разів.

Інші важливі зміни

Серед суттєвих вірогідних нововведень аналітики також вказали на такі:

1. Спрощення перевірки на відповідність:

  • вимоги щодо щоквартального зберігання сертифікатів будуть зменшені, що потенційно послабить фінансовий тиск на імпортерів;
  • декларації CBAM ЄС подаватимуться у жовтні, а не у травні.

2. Коригування сфери застосування:

  • деякі субпродукти пропонується вилучити з-під дії CBAM ЄС;
  • розрахунки викидів будуть спрощені для деяких охоплених товарів.

Нагадаємо, з 1 жовтня 2023 року в ЄС розпочався перехідний період застосування механізму вуглецевого коригування імпорту. На цьому етапі, який триватиме до 1 січня 2026 року, компанії мають лише звітувати про викиди вуглецю, які потрапили у довкілля в процесі виробництва.

А вже з першого дня 2026 року має розпочатися повноцінне впровадження CBAM, що передбачає сплату вуглецевого мита. Імпортери будуть зобов’язані отримувати так звані CBAM-сертифікати на свою продукцію, щоб покрити розрив у цінах на вуглець між продукцією ЄС і продукцією, яка виробляється за межами ЄС.

Українські стейкхолдери постійно нагадують посадовцям, що наша країна має відстоювати своє право на застосування до України пункту 30.7 регламенту CBAM, який передбачає можливість виключення країни з-під дії CBAM під час дії форс-мажорних обставин, до яких належить війна. Це допоможе уникнути руйнівного впливу цього механізму на українську економіку. За умови застосування такого декларативного принципу, вітчизняні підприємства звітуватимуть про власні викиди, але не сплачуватимуть вартість сертифікатів.

Раніше ЕкоПолітика також повідомляла про те, що в Угоді про чисту промисловість Європейська комісія планує суттєво спростити бюрократичні процедури, зокрема стосовно CBAM, прискорити розвиток зеленої енергетики, а також запровадити квоти для закупівлі кліматично дружніх товарів.

Читайте також
Туреччина готується до запуску пілотної фази власної СТВ та розробляє свою модель CBAM
Туреччина готується до запуску пілотної фази власної СТВ та розробляє свою модель CBAM

Раніше планувалося, що система розпочне своє функціонування у 2024 році

Тайвань хоче підготувати законопроєкт про власний CBAM вже цього року
Тайвань хоче підготувати законопроєкт про власний CBAM вже цього року

Країна прагне захистити своїх виробників

CBAM: які зміни готує новий склад Єврокомісії для виробників
CBAM: які зміни готує новий склад Єврокомісії для виробників

Брюссель звільнить більшість компаній ЄС від транскордонного податку на викиди вуглецю

Ключові відмінності CBAM у Великій Британії та ЄС: експерти розкрили деталі 
Ключові відмінності CBAM у Великій Британії та ЄС: експерти розкрили деталі 

Підходи британського королівства та європейського блоку схожі, але є й розбіжності