Чому?
- Найперше питання, негативну дію якого більшість розуміє вже після летальних наслідків, – незаконні вирубки, які не припиняються. Фіксуються окремі випадки виявлення та припинення такої діяльності. Проте рубки більших масштабів залишаються поза увагою.
- З переходом на централізовану систему управління землями лісового фонду фінансові проблеми лише посилились. Якщо раніше лісові господарства могли розпоряджатись своїми бюджетами, то зараз без відповідного юридичного статусу це здійснити неможливо. Тобто будь-які дії вимагають довгих погоджувальних процесів вищої ланки.
- Недостатня прозорість дій, яка необхідна для розвитку лісової галузі.
- Протиріччя між "намірами покращення" та "виживанням". З одного боку лісники – це та категорія, яка працює на місці, а, отже, є важливою складовою для прийняття практичних рішень. З іншого – вони мають слідувати вимогам, навіть якщо це суперечить їхнім особистим переконанням.
- Застосування застарілих підходів. Не можливо очікувати на інші результати, застосовуючи технології, методики та підходи, які почали використовувати багато років тому. З’являються нові виклики та загрози, і для їх вирішення необхідні сучасні ідеї та інтеграція ефективних закордонних шляхів подолання проблем в українське законодавство.
- Відсутність матеріального заохочення працівників лісгоспів у вигляді фінансової підтримки для тих, хто "зберігає" і "створює", а не руйнує цінні екосистеми.
- Недостатні просвітницькі дії для населення. Яскравим прикладом є те, що неодноразово виникали ситуації, коли на території лісництва наявний об’єкт природно-заповідного фонду (наприклад, заказник), проте мешканці сусідніх населених пунктів не знають про його існування, мету створення та про те, що саме там охороняється.
- Зміщення фокусу. Реформа сфери лісового господарства очікувалась з метою налагодження процесів управління, а також покращення збереження біорізноманіття. Проте, користуючись війною на території України, багато хто вважає, що "не на часі" таке вирішувати. Як наслідок, фокус змістився на фінансову вигоду від заготівлі і переробки деревини.
- Складність створення об'єктів природно-заповідного-фонду в межах лісових господарств. Окрім довгих погоджувальних процесів, створення природоохоронних територій ускладнюється відмовами державного лісового підприємства. Під виглядом "недостатньої кількості інформації чи причин для заповідання" йдеться про відсутність фінансової вигоди та створення додаткових обмежень.
Але яким через декілька років буде обмеження у вигляді повеней і ураганів через масові вирубки, збільшення концентрації парникових газів та складність входження до ЄС у зв'язку з недосягненням цілей у сфері захисту навколишнього середовища... Як виявилось, це не на часі...