Україна імплементує норми європейського законодавства щодо охорони флори та фауни shutterstock

Україна імплементує норми європейського законодавства щодо охорони флори та фауни

Ганна Велика

Це передбачено у процесі євроінтеграції України

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України розробило та оприлюднило проєкт Закону України "Про внесення змін до деяких законів України в частині імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо збереження тваринного і рослинного світу України" для реалізації пункту 1711 плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Відповідне повідомлення з’явилося на сайті Міндовкілля. За цим же посиланням можна ознайомитися з проєктом Закону, пояснювальною запискою до нього та порівняльною таблицею.

Які зміни пропонуються

Новий законопроєкт передбачає доповнення статті 53 “Ввезення в Україну і вивезення за її межі об’єктів тваринного світу та знарядь їх добування” Закону України "Про тваринний світ" та статті 32 “Ввезення в Україну і вивезення за її межі об’єктів рослинного світу” Закону України "Про рослинний світ".

Зокрема, забороняється ввезення на територію України з комерційною метою продуктів:

  • з ластоногих (тварин видів родини тюленеві, вухачеві, моржеві), крім тих, які є результатом традиційного полювання інуїтів – корінних жителів арктичних і субарктичних районів;
  • з тварин видів ряду китоподібні, зазначених у додатку до цього закону.

Запропоновані Міндовкілля зміни передбачають, що ввезення в Україну та вивезення за її межі об’єктів рослинного світу може обмежуватись або заборонятись законом, з метою охорони, раціонального використання та відтворення видів рослин, що перебувають під загрозою зникнення або охороняються відповідно до міжнародних договорів України.

Розробники документа також уклали по два додатки до законів про тваринний та рослинний світ. Вони містять об’ємні переліки об’єктів флори та фауни, заборонених до ввезення в Україну та вивезення за її межі.

Які європейські документи будуть імплементовані

Новий законопроєкт адаптує окремі положення законів України "Про тваринний світ" та "Про рослинний світ" до таких актів права ЄС:

  • Директива Ради № 83/129/ЄЕС від 28.03.1983 р. щодо імпорту до держав-членів шкір певних дитинчат тюленів та продуктів;
  • Регламент (ЄС) № 1007/2009 Європейського Парламенту та Ради від 16.09.2009 р. про торгівлю продукцією з тюленів;
  • Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2023/2770 від 12.12.2023 р. про заборону інтродукції до Союзу зразків певних видів дикої фауни та флори відповідно до Регламенту Ради (ЄС) №338/97 про захист видів дикої фауни та флори;
  • Регламент Ради (ЄЕС) № 348/81 від 20.01.1981 р. про спільні правила імпорту китів або інших продуктів китоподібних.

Зауваження та пропозиції до законопроєкту приймаються протягом місяця з дня його оприлюднення на офіційному вебсайті Міндовкілля (тобто з 08.01.2025 р.) на електронну адресу tabolina.s@mepr.gov.ua або поштову адресу вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що Кабмін імплементував європейський регламент REACH щодо безпечності хімічної продукції.

Читайте також
Найбільш резонансні екопорушення з 21 по 27 грудня. Дайджест
Найбільш резонансні екопорушення з 21 по 27 грудня. Дайджест

Цього тижня виявили кількох посадовців, які мали б займатися охороною довкілля, але використовували своє посадове становище для збагачення

Найбільші порушення в екосфері за 14-20 грудня. Дайджест
Найбільші порушення в екосфері за 14-20 грудня. Дайджест

Серед них незаконні рубки та забруднення земель

Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 7-13 грудня. Дайджест
Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 7-13 грудня. Дайджест

Багато з цих справ вже дійшли до суду, а за деякими зловмисники встигли отримати покарання

Найбільш значні екопорушення з 30 листопада по 6 грудня. Дайджест
Найбільш значні екопорушення з 30 листопада по 6 грудня. Дайджест

Резонансною стала справа комунального підприємства, яке 5 років поспіль систематично забруднювало землі