Парламент схвалив у другому читанні законопроєкт №12131 "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів", який передбачає відновлення системи моніторингу, звітності та верифікації (МЗВ) викидів парникових газів.
Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Законопроєкт отримав 298 голосів “за” від народних депутатів. Прийняття цього Закону зазначене як індикатор 401 в межах Реформи 3 “Ринкові механізми ціноутворення на вуглець” Плану Ukraine Facility.
Система моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів функціонує в Україні з 01 січня 2021 року, але після введення воєнного стану вона стала добровільною відповідно до Закону України "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни". Тепер депутати проголосували за відновлення її обов'язковості.
Міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук наголосила, що відтепер звітність операторів установок у межах МЗВ більше не є добровільною, але зазначила, що норми Закону враховують реалії воєнного стану. За її словами, підхід до звітності залежить від місця розташування установок та ступеню їх руйнування.
ЕкоПолітика проаналізувала прийнятий документ, а також правки, які були враховані при його підготовці. З порівняльної таблиці ми отримали наступну інформацію:
- законопроєкт дозволяє не подавати звіти за 2021, 2022 та 2023 звітні роки;
- оператори будуть зобов’язані подати звіт за 2024 рік. При цьому термін подання продовжується: дедлайном буде не 31 березня 2025 року, як раніше, а 31 грудня;
- документ деталізує вимоги щодо подання документів для частково зруйнованих установок та установок, які розташовані на території, де ведуться активні бойові дії або знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Автори законопроєкту передбачили 90-денний термін для реєстрації, внесення змін до записів Єдиного реєстру або скасування державної реєстрації для таких установок. Він відраховується з моменту припинення чи скасування воєнного стану, деокупації або відновлення роботи частково зруйнованих установок;
- автори законопроєкту до другого читання скоротили термін, відведений Кабінету міністрів України для підготовки нормативно-правової документації до цього закону, з 6 до 3 місяців з дня набрання ним чинності.
Законом передбачене добровільне подання звітних документів за попередні роки, а також спрощення реєстрації. З повним текстом проєкту Закону №12131 щодо відновлення МЗВ можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України у картці документу.
Нагадаємо, що відновлення обов’язковості МЗВ є передумовою до створення системи торгівлі викидами (СТВ).
Нагадаємо, 21 листопада Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12131 за основу. 26 грудня екокомітет розглянув поправки до підготовленого до другого читання законопроєкту №12131 та рекомендував парламенту прийняти його в другому читанні та в цілому як Закон.