У 2023 році показник циркулярності у Європі склав 11,8%. ЄС використовує більшу частку перероблених матеріалів, ніж інші регіони світу, але останніми роками покращення були досить обмеженими.
Такі дані містяться у брифінгу “Європейська циркулярна економіка у фактах та цифрах”.
За результатами проведеного дослідження аналітики отримали наступні показники:
- Кожен європеєць використовує близько 14 тонн матеріалів і генерує 5 тонн відходів щороку. Такий показник є одним із найвищих у світі та перевищує сталі межі.
- З 2015 року продуктивність ресурсів перевищила €2/кг, що більш ніж у 2,5 раза перевищує середній світовий показник. На думку аналітиків, це демонструє високу ефективність у вилученні цінності з ресурсів.
- Європа переробляє майже половину відходів, які вона генерує. Автори брифінгу впевнені, що ЄС виграв би від сприяння високоякісній переробці та підтримки ефективного функціонування ринків вторинних матеріалів.
- За даними на 2022 рік, ЄС захоронює лише 306 кг відходів на людину щорічно.
- На 2,6% щороку продовжує збільшуватися частка використання ресурсів. Однієї переробки відходів буде недостатньо для встановлення циклічності в Європі, вважають автори брифінгу.
- Коефіцієнт повторного використання матеріалів (CMUR) в ЄС зростав дуже повільно протягом останніх 12 років і практично не змінився з 2016 року. Наразі він становить близько 11,5%.
В останні роки циркуляція матеріалів у Європі була низькою і відносно стабільною, оскільки обсяги переробки та використання матеріалів залишалися на низькому рівні з 2014 року.
Автори звіту констатували, що компанії та споживачі демонструють перші ознаки переходу на нові бізнес-моделі та моделі споживання. Однак лінійні системи продовжують переважати, а ефективність поточних зусиль залишається незрозумілою, частково через обмеженість даних моніторингу.
Позитивним моментом є те, що ЄС вдалося розвивати свою економіку, використовуючи стабільну кількість ресурсів і виробляючи стабільну кількість відходів, досягнувши помірного рівня розподілу.
Аналітики констатували, що попри це, глобальний вплив європейського споживання на довкілля зростає, а екологічні переваги циркулярності ще не стали очевидними.
Дослідники з різних європейських організацій, які вивчають питання переходу ЄС до циркулярної економіки, сходяться на думці, що певний прогрес є, але очевидною є потреба в більш активному впровадженні політики, фінансовій підтримці та розширенні циркулярних бізнес-моделей і моделей споживання. Так, у звіті Європейського агентства з навколишнього середовища до 2024 року "Прискорення розвитку циркулярної економіки в Європі" підкреслюється той самий баланс між визнанням позитивного прогресу та необхідністю сміливіших дій.
Кількість національних стратегій циркулярної економіки серед країн-членів ЄС з 2015 року суттєво зросла:
На графіках нижче показані 4 ключові показники, що характеризують вплив зусиль із розвитку циркулярної економіки в Європі: матеріальний слід ЄС, утворення відходів, переробка загального обсягу відходів і циркулярне використання матеріалів:
Що необхідно для переходу до циркулярної економіки
На думку авторів брифінгу, для того, щоб ЄС повністю запровадив справді циркулярну економіку, потрібно реалізовувати такі 4 напрямки:
- Сприятливе правове поле, яке б не лише сприяло циркулярності, а й просувало цей підхід. Це означає, що необхідна сильна політика, говорять аналітики. Адекватне фінансування переходу, на їхню думку, має здійснюватися як через державні, так і через приватні фінансові установи, а дослідження та інновації повинні підтримувати цей перехід.
- Підприємствам необхідно впроваджувати більш циркулярні моделі надання товарів і послуг. Це сприятиме зниженню споживання ресурсів.
- Споживачів (приватних чи інституційних) слід заохочувати до сталого придбання товарів та їх тривалого використання, що сприятиме збереженню їхньої цінності.
- Матеріальні потоки повинні звужуватися, щоб зменшити використання первинних матеріалів і переробляти все меншу кількість відходів, що утворюються.
Раніше ЕкоПолітика писала про те, що на думку політичного аналітика Кембриджського інституту сталого лідерства Анума Шейха, ЄС далекий від досягнення своєї мети – подвоїти рівень циркулярності до 2030 року.
Також ми розповідали, що Євросоюз інвестує понад €380 млн в проєкти з підтримки зеленого переходу. Зокрема, вони спрямовані на розвиток циркулярної економіки.