COP29 та Паризька угода: що це за інструменти просування кліматичної політики

COP29 та Паризька угода: що це за інструменти просування кліматичної політики

Ганна Велика

Глобальна температура зростає, і руйнівні наслідки цього спостерігаються по всій Європі

З 11 по 22 листопада у столиці Азербайджану Баку відбудеться 29 Конференція ООН з питань зміни клімату – так звана COP29.

ЕкоПолтика підготувала для своїх читачів основну інформацію про цей щорічний саміт, а також про надважливий міжнародний договір – Паризьку кліматичну угоду, яка завжди знаходиться у центрі уваги на кліматичних конференціях ООН.

Що таке Паризька угода?

Паризька кліматична угода – це міжнародний договір про зміну клімату, який є юридично обов'язковим до виконання.

Дата підписання: 12 грудня 2015 року.

Набуття чинності: 4 листопада 2016 року.

Підписанти: 194 сторони – 193 країни та ЄС.

Місце підписання: Конференція ООН з питань зміни клімату COP21 у Парижі.

Найважливіше зобов'язання: запобігти підвищенню глобальної температури більш ніж на 1,5°C і утримати її "значно нижче" 2°C порівняно з доіндустріальними часами, щоб уникнути серйозних наслідків від підвищення глобальної температури для клімату, включаючи повені, спеку та сильну посуху.

Інші зобов'язання:

  • надання фінансування біднішим країнам для трансформації їхніх енергетичних систем та адаптації до наслідків зміни клімату;
  • скорочення своїх викидів до "чистого нуля" між 2050 і 2100 роками.

Чому Паризька кліматична угода стала знаковою: вперше всі країни об'єдналися для боротьби зі зміною клімату та адаптації до її наслідків.

Що зробили країни з часу підписання Паризької угоди?

Паризька угода працює за п'ятирічним циклом, який прискорює все більш амбітні кліматичні дії, обумовлені постійним вдосконаленням “зелених” технологій.

З 2020 року країни подають свої національні кліматичні плани, відомі як національно визначені внески (НВВ). У них викладена інформація про те, які дії держави мають намір зробити для скорочення викидів парникових газів і досягнення цілей Паризької кліматичної угоди. Очікується, що кожен наступний цикл демонструватиме вищий рівень амбіцій, ніж попередній.

Що таке COP?

Щороку країни зустрічаються на міжнародних переговорах з питань клімату, відомих як Конференція Сторін або COPs. Саме на 21-й Конференції Сторін у Парижі вони узгодили деталі Паризької угоди. Кліматичні конференції ООН наразі є головною можливістю для підписантів збільшувати свої зусилля, аби досягнути цілей головної кліматичної угоди.

Чи є прогрес у досягненні головної мети Паризької угоди

Згідно із нещодавнім звітом ООН, наявні зараз плани та політика призведуть до підвищення глобальної температури на 2,6-3,1°C вже у цьому столітті, всупереч меті у 1,5°C, задекларованій у Паризькій кліматичній угоді. Експерти проаналізували національні програми скорочення викидів парникових газів і виявили, що ці національні політики "на багато миль" відстають від тих зусиль, які зможуть обмежити катастрофічне потепління.

Що це означає для COP29

Очікується, що цього року на переговорах країни узгодять нову мету фінансування кліматичних заходів, а також чіткіші вказівки щодо торгівлі міжнародними вуглецевими квотами.

Багато країн також можуть використати COP29 як можливість оголосити свої оновлені НВВ, які мають бути представлені в лютому 2025 року.

Наступного року на COP30 у Бразилії виповниться 10 років з моменту підписання Паризької угоди та 5 років до досягнення мети вдвічі скоротити глобальні викиди до 2030 року. Експерти очікують, що це буде вирішальний момент для кліматичних дій.

Раніше ЕкоПолітика інформувала, що ключовою темою COP29 стануть саме фінанси. Також ми розповідали, чому, на думку експертів, COP досі не вдалося розв'язати проблему зміни клімату.

Серед іншого, ЕкоПолітика інформувала про плани та очікування Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від Конференції ООН з питань зміни клімату у 2024 році.

Читайте також
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися

Конференцію довелося пролонгувати, аби прийняти фінальну резолюцію

Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP
Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP

Зокрема, це стосується вибору країни, яка прийматиме головну подію року у сфері клімату

Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям
Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям

Напруга між країнами Глобального Півдня та Півночі продовжує зростати

У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування
У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування

Згідно з графіком, міністри мають час до п'ятниці 22 листопада, щоб знайти компроміс