Національні парки часто продають деревину за безцінь, а різницю між справжньою вартістю та ціною продажу посадовці цих установ кладуть собі у кишеню.
Про це колишні співробітники одного з національних парків, а нині військові, розповіли народній депутатці України Ользі Василевській-Смаглюк, а вона оприлюднила цю інформацію на своїй сторінці у Facebook.
Тіньові схеми, за їхніми словами, діють у нацпарках по всій Україні. Колишні співробітники стверджують, що посадовці свідомо занижують вартість лісу подекуди у 5 разів.
Ольга Василевська-Смаглюк говорить, що три чверті нацпарків взагалі приховують інформацію щодо продажів деревини. Лише четверта частина користується системою ЕОД – електронного обліку деревини, яка дозволяє громадськості дізнатися інформацію щодо об’ємів реалізації та цін.
Депутатка розповідає, що на відміну від державних та багатьох комунальних лісгоспів, нацпарки реалізують деревину не через спеціалізовану біржу, а прямими договорами. Тому ціна на деревину однакового класу, якості та діаметру з нацпарку та сусіднього лісгоспу часто можуть відрізнятися в рази. Як приклад, Василевська-Смаглюк наводить дуб ринковою вартістю у 9 тис. грн за куб. м, який продається за ціною 1,8 тис. грн.
За її даними, в Україні зараз понад 40 нацпарків займаються реалізацією деревини й об’єми продажу досить суттєві.
Депутатка порівняла середні реалізаційні ціни нацпарків з початку 2024 року з цінами на біржі. Ось які цифри вона отримала:
- НПП "Синевир" продає ялину дешевше від біржі на 1,2 – 1,5 тис. грн за куб. м.
- НПП "Гуцульщина": різниця з біржею на кубі ялиці 400-500 грн.
- НПП "Карпатський" продає куб ялини на 600-1000 грн дешевше ринкових цін.
- НПП "Яворівський" занижує ціну дуба удвічі.
- НПП "Кременецькі гори": ціни дуба та ясеня відрізняються від біржових утричі.
- НПП "Вижницький": ціни на ялицю різняться з біржовою майже удвічі.
Ольга Василевська-Смаглюк наголосила, що це лише дані по чверті нацпарків, які вносять дані в ЕОД. Вона припустила, що на інших підприємствах Міндовкілля вся деревина взагалі продається за ціною дров.
У причетності до цих нелегальних оборудок колишні співробітники підозрюють Олену Крамаренко, новопризначену першу заступницю міністра захисту довкілля, яка є кураторкою сфери національних парків у відомстві.
“Нещодавно Верховна Рада України призначила нову очільницю Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Світлану Гринчук. Ми покладаємо надії на кадрове очищення екологічної сфери від брудних схем. Оскільки у відомстві наразі позитивні кадрові зміни, я сподіваюсь на миттєву реакцію щодо кричущих схем, про які мені повідомляють наші захисники”, – написала Ольга Василевська-Смаглюк.
Тепер виходить, що надії не справдилися…
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Кабмін призначив Олену Крамаренко першим заступником міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.