У четвер, 15 серпня, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оприлюднило проєкту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері управління відходами".
Відповідне повідомлення з’явилося на сайті відомства.
Новий законопроєкт розроблений з метою:
- Реалізації положень Закону України "Про управління відходами".
- Запровадження кримінальної відповідальності за порушення вимог, встановлених законодавством у сфері управління відходами.
- Запобігання кримінальним правопорушенням у сфері управління відходами.
- Створення правового механізму притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до європейських стандартів екологічної безпеки, зокрема передбачених:
- Директивою Європейського Парламенту та Ради 2008/98/ЄС
від 19 листопада 2008 року про відходи та скасування деяких директив; - Директивою Європейського Парламенту та Ради 1999/31/ЄС
від 26 квітня 1999 року про захоронення відходів; - Директивою Європейського Парламенту та Ради 2010/75/ЄС
від 24 листопада 2010 року про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю); - Директивою Європейського Парламенту та Ради 2024/1203 від 11 квітня 2024 року про охорону навколишнього середовища за допомогою кримінального права, що замінила Директиви 2008/99/ЄС та 2009/123/ЄС.
Зміни, що передбачає законопроєкт
У міністерстві пропонують:
- доповнити основну частину ККУ статтею 194-2 "Пошкодження об'єктів управління відходами",
- доповнити основну частину ККУ статтею 239-3 "Порушення встановленого законом порядку управління відходами";
- внести зміни до інших статей ККУ щодо посилення кримінальної відповідальності у сфері управління відходами;
- доповнити загальну частину ККУ змінами стосовно заходів кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб;
- доповнити статтю 214 “Початок досудового розслідування” КПКУ.
Зокрема, новою статтею 194-2 за умисне або з необережності пошкодження, руйнування, знищення об'єктів управління відходами, якщо ці дії призвели або могли призвести до порушення нормальної роботи цих об'єктів, або спричинили небезпеку для життя людей та значну шкоду довкіллю, передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 10 років. Якщо такі дії спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки, строк ув’язнення збільшується і складає від 8 до 15 років.
Відповідно до нової статті 239-3, за порушення встановленого законом порядку управління відходами передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 10 тис. до 25 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або обмеження волі на строк від 2 до 12 років або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або навіть із конфіскацією майна.
Зауваження та пропозиції будуть прийматися протягом місяця з дня оприлюднення на поштову адресу Міндовкілля: вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035 та електронну адресу: info@mepr.gov.ua.
Як повідомляла ЕкоПолітика, 20 червня 2022 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт № 2207-1д “Про управління відходами”, а 7 липня 2022 року його підписав президент.
Також ми розповідали про те, що на думку експертів, 90% норм цього закону – мертві.