Екологиня Анна Куземко попередила, що через російську агресію Україна може втратити цінні біотопи, зокрема крейдяні гори, степові поди та пустельні степи у приморській смузі.
Україна має перейняти європейський досвід збереження біотопів, щоб врятувати природу, адже для збереження тварин та рослин необхідно зберегти місця їхнього існування, повідомляє громадська організація UAnimals у Facebook.
Куземко наголосила, що на окупованих територіях ґрунти, води, тварини та рослини зазнають непоправної шкоди від обстрілів, пожеж та недбальства і можуть бути втрачені назавжди.
За її словами, Україна може втратити:
- Крейдяні гори в басейні Дону, в Харківській, Луганській і Донецькій областях. Місця із такими крейдяними відслоненнями захищені у всій Європі відповідно до Бернської конвенції, ратифікованої й в Україні. В таких біотопах зазвичай ростуть червонокнижні рослини;
Куземко підкреслила, що через війну вже знищені соснові ліси на крейдяних горах, наприклад у національному природному парку "Святі гори" на Донеччині.
“У травні 2023 року науковці побували біля села Богородичне, де раніше були запеклі бої, побачили, що соснові ліси посічені обстрілами й обпалені пожежами. Чи відновляться ці ділянки — наразі під великим питанням. Є ймовірність, що вони будуть втрачені назавжди”, – розповіла вона.
- Степові поди, тобто пониження, куди навесні стікаються повеневі води. Ці зони мають особливу будову ґрунту та одночасно можуть бути і степом, і водоймою. Такі ділянки є домом для багатьох видів червонокнижних рослин та місцем перепочинку мігруючих птахів. Найвідоміший під розташований в окупованому біосферному заповіднику "Асканії-Нова" – Великий Чапельський Під.
- Пустельні степи, які формуються на важких підсолених ґрунтах в ділянці приморської смуги. Переважно вони представлені на території окупованого Азово-Сиваського національного парку.
Нагадаємо, на Херсонщині через дії окупантів згоріло близько 300 гектарів степу в унікальному біосферному заповіднику “Асканія-Нова”.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, російські вчені підтвердили стрімке зростання солоності Азовського моря, яке вже майже зрівнялося з показниками Чорного.