Генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков заявив, що сплата збору за європейським механізмом вуглецевого коригування імпорту (CBAM) з 2026 року стане викликом для українських заводів.
Через додатковий податок продукція “Метінвесту” у певний період може стати неконкурентною на ринку ЄС і експорт буде заблоковано, розповів він в інтерв’ю Forbes, передає ZPRZ.CITY.
Риженков пояснив, що CBAM не ускладнить роботу європейських заводів компанії, адже вони використовують місцеві сляби. Однак перебудувати заводи в Україні до 2026 року через війну неможливо.
“Тому є два варіанти: прискорений вступ України до ЄС та приєднання до європейської системи торгівлі викидів (EU ETS), або відтермінування для України вимог СВАМ. Якби не війна, ми б встигли підготуватись. Ми планували перебудувати наші заводи під виробництво низьковуглецевої сталі”, – підкреслив він.
За його словами, "Метінвест" розглядав можливість побудови електроплавильних печей на "Запоріжсталі" замість мартену, а також планував модернізувати "Каметсталь" у Кам’янському та "ММК ім. Ілліча" у Маріуполі.
“В нас є обʼєктивна причина просити відстрочку – в країні війна. Всі металурги в ЄС почали зелену трансформацію одночасно, але ми втратили мінімум два роки. Зараз ми не можемо інвестувати в масштабні проєкти в Україні, оскільки інвестори не можуть надати фінансування під нормальні відсотки”, – зазначив Риженков.
Він розповів, що наразі компанія може отримати фінансування під 20% та більше. Однак у такому випадку такі проєкти ніколи не окупляться. Напередодні повномасштабної війни “Метінвест” залучав фінансування під менш ніж 7%. Так на модернізацію "Запоріжсталі" потрібно витратити близько $2 млрд.
“Зелена металургія потребує багато металобрухту або високоякісних DR-окатків. В Україні немає стільки металобрухту, скільки потребуватимуть модернізовані "Запоріжсталь", "Каметсталь", “АрселорМіттал Кривий Ріг”. Тому одночасно нам потрібно буде модернізувати наші ГЗК під виробництво високоякісних окатків”, – сказав Риженков.
СЕО компанії підкреслив, що загальні інвестиції у зелену трансформацію українських активів сягають $9 млрд. Інвестиційну програму планують реалізувати після закінчення війни протягом 5–10 років.
Нагадаємо, група Metinvest заявила про намір виробляти зелену сталь на своїх відбудованих заводах у Маріуполі та Авдіївці, що на Донеччині, після деокупації.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков заявив, що стратегія зеленого переходу компанії попри повномасштабну війну залишається незмінною.