За даними Європейської біогазової асоціації у 2022 році виробництво біометану в Європі зросло майже на 20%, порівняно з 2021 роком, а виробництво комбінованого біогазу та біометану сягнуло 21 млрд м3.
Це перевищує весь внутрішній попит Польщі на природний газ і становить 6% споживання природного газу в ЄС у 2022 році, повідомляє EBA.
Зазначається, що у 2022 році залежність ЄС від імпорту природного газу зросла з 83% у 2021 році до 97%.
"З огляду на зростання залежності від імпорту газу разом із надзвичайними кліматичними ситуаціями стале виробництво біогазу в Європі має стратегічне значення: кожен євро, інвестований у біогаз, залишатиметься в європейській економіці та забезпечуватиме додаткову вартість у розмірі 50% до 2030 року, яка також залишатиметься в нашій економіці" – сказав генеральний директор EBA Гармен Деккер.
В EBA розповіли, що універсальність біометану як відновлюваного джерела енергії відображається в його збалансованому розподілі між кінцевими споживачами, які потребують термінової декарбонізації:
- 22% використовувалися для будівель у 2022 році;
- 14% – у промисловості;
- 19% – у транспортному секторі;
- 15% – для виробництва електроенергії.
В повідомленні підкреслили, що у 2022 році у Данії частка біометану в газовій мережі сягнула 40%. Країна планує повністю замістити природний газ до 2030 року.
Зазначається, що залежність Європи від імпорту хімічних добрив також створює ризики для продовольчої безпеки. У 2022 році в Європі на біогазових заводах утворилося 31 мільйон тонн дигестату – цінного органічного добрива, яке покращує урожайність та допомагає підтримувати необхідне зволоження ґрунту. Така кількість добрива з відходів біогазових установок могла покрити 15% попиту ЄС на азотні добрива. Це дозволило б уникнути 10 мега тонн викидів CO2 еквіваленту та заощадити 2 млрд м3 природного газу.
"Для досягнення 35 млрд м3 виробництва біометану потрібен стабільний річний темп зростання приблизно на 30% потужностей, – розповів технічний та проектний менеджер EBA Міке Декорте. – Такий рівень зростання досяжний, але його необхідно підтримувати оптимальними ринковими умовами. Послідовне планування потенціалу біометану та швидші процеси отримання дозволів є першими кроками до заохочення розробників ринку та проєктів працювати значно швидше".
Нагадаємо, звіт Європейської біогазової асоціації показав, що біометан та біогаз стають все більш важливими джерелами енергії в енергетичному міксі ЄС, а їхнє виробництво посилиться протягом десятиліття.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у грудні 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4558 “Про поводження з пестицидами і агрохімікатами”, в якому вперше визначено термін "дігестат, що утворюється в біогазових установках" та скасовані вимоги щодо його державної реєстрації. Це дозволить використовувати цінне органічне добриво як конкретний товар.