Підрив дамби на Каховській ГЕС призвів до виникнення техногенної катастрофи і надзвичайної екологічної ситуації, яка має руйнування з глибокими і незворотними змінами природи та ековтратами.
Це, серед іншого, створило загрозу погіршення стану екологічної безпеки та санітарно-епідеміологічної ситуації, йдеться у заяві Комітету з питань екологічної політики та природокористування.
Зазначається, що підрив призвів до різкого погіршенням умов життя – зруйновано будинки та мости, а низка залізничних та автомобільних шляхів розмита.
В заяві наголосили, що підтоплення завдало значної шкоди водоймам України. Адже потік води несе велику кількість зважених частинок, що підвищує каламутність та утруднить дихання рибам.
“Змивання з поверхні ґрунту агрохімікатів, біологічних відходів, нафтопродуктів та потрапляння їх у море спричинить катастрофу”, – розповіли нардепи.
Вони підкреслили, що загиблі тварини, зокрема з зоопарку "Казкова діброва", можуть певний час перебувати в річці Дніпро, притоках та Чорному морі. Це створить додаткове надзвичайно токсичне джерело забруднення. Тому необхідно постійно контролювати концентрації забруднюючих речовин у водних об’єктах, доступ до яких обмежено окупантами.
Зазначається, що значної шкоди зазнають території та об’єкти природно-заповідного фонду та Смарагдової мережі, а також водно-болотні угіддя. Так, станом на 15:00, територія національного природного парку "Нижньодніпровський" вже затоплена, а на водних об’єктах територій нацпарків "Кам’янська Січ" та "Великий Луг" рівень води стрімко падає.
В заяві наголосили, що пошкодження очисних каналізаційних споруд, скотомогильників, сміттєзвалищ та сховищ епідеміологічно небезпечних відходів може призвести до спалахів масових інфекційних захворювань. Окрім того, погіршення умов життя, порушення функціонування комунально-побутових служб також зумовлять їх появу та подальше поширення.
Нардепи додали, що цей воєнний злочин росіян завдасть колосальних збитків лісовому, водному та сільському господарству. У разі багатоденного затоплення молоді лісові та сільськогосподарські насадження зникнуть, сільськогосподарські тварини можуть загинути й травмуватися.
“Закликаємо всі уряди, парламенти та екологічні організації світу негайно відреагувати на ці злочинні руйнівні дії держави-агресора. Вимагаємо повної відповідальності для терористів у міжнародних судах”, – наголосили вони.
Нагадаємо, прокуратура Херсонської області розпочала досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактами екоциду та порушення законів і звичаїв війни через підрив дамби на Каховській ГЕС.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на думку OSINT-дослідників екологічні та економічні наслідки від руйнування Каховської ГЕС можна прирівняти до наслідків використання тактичної ядерної зброї 5-10 кілотонн.