Уряд Японії планує злити в океан понад 1 мільйон тонн радіоактивної води з АЕС "Фукусіма" навесні або влітку 2023 року.
Хоча вода очищена від більшості радіоактивних ізотопів і визнана безпечною, такі плани Японії викликали обурення серед місцевих рибальських спільнот і країн регіону, повідомляє Guardian.
Зазначається, що вода все ще містить тритій, природну радіоактивну форму водню, яку технічно важко відокремити від води. Тритій, за заявою оператору плану компанії Tokyo Electric Power (Tepco), нешкідливий у невеликих кількостях. Японські офіційні особи наполягають, що "очищена" вода не становитиме загрози для здоров’я людей або морського середовища.
“Рідина, яка, як стверджують японські офіційні особи, є "обробленою", а не "забрудненою", складається з води, яка використовується для охолодження пошкоджених реакторів, а також дощових і ґрунтових вод, які просочуються в територію”, – розповіли автори.
В матеріалі підкреслили, що місцеві рибалки гнівно відреагували на запланований скид. Вони вказують на високі ризики того, що люди перестануть купувати їхні морепродукти через сумніви щодо безпечності. Проте рибалки отримають доступ до нового фонду в розмірі $385 мільйонів.
Також занепокоєння планом висловили в Південній Кореї, Китаї та Форумі тихоокеанських островів.
Автори розповіли, що наразі стічні води у Фукусімі зберігаються у понад 1000 резервуарах, які, за словами чиновників, потрібно видалити, щоб завод можна було вивести з експлуатації. Як очікується, процес триватиме 30-40 років.
Проте, як зазначили в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ), атомні станції в усьому світі використовують подібний процес для утилізації стічних вод, які містять низькі концентрації тритію та інших радіонуклідів. Окрім того, МАГАТЕ провело кілька перевірок безпеки плану і опублікує звіт на основі своїх висновків, а також надасть підтримку до, під час і після викиду.
Нагадаємо, японський уряд ухвалив рішення скинути в океан понад 1 млн тонн води зі зруйнованої атомної електростанції "Фукусіма-1".
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, озера в горах Японії, які постраждали від ядерної катастрофи на АЕС "Фукусіма-1" будуть радіоактивними щонайменше ще 20 років.