Спеціальний уповноважений президента США з питань клімату Джон Керрі та міністр енергетики України Герман Галущенко оголосили про пілотний проєкт "Чисте паливо в Україні з SMR".
Проєкт запустить виробництво “зеленого” водню та аміаку за допомогою малого модульного ядерного реактора (SMR) і передових технологій електролізу в Україні, повідомляє Державний департамент США.
В повідомленні зазначили, що цей пілотний проєкт спрямований на перше в світі промислове виробництво “чистого” палива з SMR за допомогою електролізу твердих оксидів. Такі реактори є надійними та безпечними.
В пресслужбі наголосили, що проєкт спирається на існуючу співпрацю з розбудови потенціалу, започатковану в рамках програми США "Основна інфраструктура для відповідального використання технологій SMR" (FIRST).
Він спрямований на
- підтримку цілей енергетичної безпеки України;
- забезпечення декарбонізації енергетичних секторів, де важко зменшити викиди, шляхом виробництва “зеленого” водню;
- покращення довгострокової продовольчої безпеки за допомогою “чистих” добрив, вироблених з аміаку;
- демонстрацію інноваційного лідерства України у сфері “чистої” енергії завдяки використанню передових технологій.
В реалізації проєкту братимуть участь міжнародний консорціум Аргонської національної лабораторії, НАЕК "Енергоатом", РНБО України та Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки, а також приватні компанії Clark Seed, Doosan Enerbility, FuelCell Energy, IHI Corporation, JGC Corporation, NuScale Power, Samsung C&T і Starfire Energy.
Керрі також розповів про запуск нової ініціативи "Проєкт Фенікс", який покликаний прискорити перехід вугільних електростанцій у Європі на SMR, зберігаючи місцеві робочі місця шляхом перенавчання робочої сили.
“США прагнуть підтримувати використання інноваційних технологій “чистої” енергії для підтримки глобальних зусиль з декарбонізації та надання варіантів для досягнення "зеленого" переходу в енергетичних секторах, де важко зменшити викиди”, – зазначили в повідомленні.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, НАЕК "Енергоатом" та Організація канадської ядерної промисловості підписали меморандум про взаєморозуміння для співпраці у сфері атомної енергетики та супутніх технологій, зокрема водневих.