А основну увагу сконцентрують на тому, щоб мінімізувати вплив надзвичайних кліматичних ситуацій на людей старшого віку, людей з обмеженими можливостями, малозабезпечених та дітей.
Автори плану усвідомлюють, що відповідальність за глобальний прогрес в боротьбі зі змінами клімату лежить не лише на США, хоча вони продукують 15% викидів парникових газів. Тому Сполучені Штати повертаються до Паризької угоди по клімату і стануть драйвером її виконання.
Зокрема, вже сьогодні зрозуміло, що Америка буде провідним гравцем на найближчому саміті по клімату, який відбудеться в квітні. Штати обіцяють також вплинути на Китай, аби він не фінансував "брудні" технології в рамках проєкту "Один пояс, один шлях". Стандарти МВФ з ініціативи команди Байдена також можуть бути реформовані — проєкти з високим вуглецевим впливом опиняться в кінці черги на фінансування. Від країн G20 вимагатимуть припинити субсидувати добування та використання викопного палива, що може скоротити глобальні викиди парникових газів на 30%.
Щодо реалістичності амбіційних завдань плану Байдена експерти сперечаються. Наприклад, чи можна до 2035 року очистити американську енергетику від вуглецевого сліду або чи реально до 2050 року вийти на нульові показники викидів парникових газів? Проблема в тому, що федеральна влада не всемогутня і штати проводять свою політику. Деякі рішення адміністрації Байдена, безсумнівно, будуть оскаржені в судах і розгляд справ затягнеться на роки.
Крім того, екологи побоюються, що всі ці реформи можна буде відіграти назад, якщо пізніше до влади у США прийдуть противники протидії кліматичним змінам. Кращою гарантією незворотності перетворень став би великий комплексний закон про клімат, де був би прописаний стандарт чистої енергії. Але поки Конгрес його не ухвалив, адміністрація Байдена буде проводити свій курс через інструменти виконавчої влади.
Новий президент вже призначив свого спеціального представника по клімату (ним став колишній держсекретар Джон Керрі), доручив призупинити буріння нафтових та газових свердловин на федеральних землях, скасувати субсидії на викопне паливо, та дав наказ закупити в урядовий автопарк електромобілі. Також він видав розпорядження, де прописані доручення конкретним посадовцям на виконання положень плану по клімату. Отже, вперше у світовій історії лідер провідної держави світу зробив проблему клімату фундаментом своєї внутрішньої та зовнішньої політики.
Чому це важливо для України?
— По-перше, зусилля США як першої економіки світу впливають на кожну країну.
— По-друге, план Байдена — це готова модель, яку рано чи пізно доведеться адаптувати й до наших реалій.
— По-третє, в процесі його реалізації ми побачимо сильні та слабкі сторони цієї стратегії і зможемо врахувати досвід.
В будь-якому випадку вже зараз зрозуміло, що президенство Джо Байдена стане етапним для всього світу. На наших очах розгортається небувалий експеримент, в якому всі сили великої держави спрямують на боротьбу з кліматичними змінами та на порятунок людства від екологічної катастрофи.