Найближчими днями на розгляд Кабінету міністрів України надійдуть 2 підзаконні акти – проєкти постанов уряду – до Закону №3855-IX “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”.
Про це повідомив директор департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Семененко на відкритому діалозі "Стан реалізації реформи запобігання промисловому забрудненню".
Він уточнив, що це проєкти постанов, які затверджують порядок розроблення та затвердження висновків найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ), а також порядок проведення узгоджувальної наради щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Експертка Команди підтримки реформ при Міндовкіллі та модераторка зустрічі Світлана Сушко розповіла, що у 2025 році Україна має відзвітувати про зроблені кроки на шляху до реалізації цього закону, оскільки документ рамковий і передбачає розробку близько 20 нормативно-правових актів для того, щоб він запрацював. Вона також нагадала, що Закон про промислове забруднення №3855-IX набуває чинності з 8 серпня 2025 року.
Яку роботу потрібно провести
Богдан Семененко детально розповів про обсяги та види робіт, які необхідно зробити, щоб закон про промзабруднення був дієвим:
- Прийняти підзаконні нормативно-правові акти (12 постанов Кабінету міністрів України та 3 накази Міндовкілля).
- Внести зміни до існуючих нормативно-правових актів, щоб вони відповідали вимогам закону №3855-IX про екомодернізацію.
- Розробити систему для видачі інтегрованих довкіллєвих дозволів в електронному вигляді (Єдиний державний реєстр інтегрованих довкіллєвих дозволів).
- Забезпечити переклад 26 довідкових документів НДТМ та 21 висновка НДТМ. Затвердити висновки НДТМ.
Богдан Семененко зазначив, що у міністерстві планують закінчити роботу над виконанням пунктів 1-3 до набрання чинності законом 8 серпня 2025 року.
Що вже готово
Наразі з необхідних документів вже прийнята Кабміном Постанова від 07.01.2025 року №7 “Про затвердження форми та вимог до змісту висновків щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)”. Вона, зокрема встановлює єдину форму висновків, які подаватимуть до Міндовкілля визначені Законом компетентні органи.
Які акти на фінальній стадії
Найближчими днями будуть подані на розгляд ще 2 документи:
- Проєкт Постанови КМУ “Про затвердження порядку розроблення, затвердження висновків найкращих доступних технологій та методів управління, залучення інших органів виконавчої влади до їх розроблення та інформування про них, а також оприлюднення довідкових референтних документів з найкращих доступних технологій та методів управління (BREFs)”. У ньому буде визначена процедура розроблення проєктів висновків найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ) на основі актів законодавства ЄС.
- Проєкт Постанови КМУ “Про затвердження Порядку проведення узгоджувальної наради щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу”. Цей документ має встановити вимоги до процедури проведення узгоджувальної наради, яка буде скликатися Міндовкілля для узгодження позицій компетентних органів щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу або внесення змін до нього.
За словами Богдана Семененка, в роботі зараз знаходиться більше ніж 15 нормативно-правових актів. На сьогодні проходять міжвідомче погодження 2 документи:
- Проєкт Постанови КМУ “Про затвердження порядку організації та проведення громадських слухань у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)";
- Проєкт Постанови КМУ “Про затвердження вимог до форми і змісту заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)".
Другу з цих постанов директор департаменту відніс до фундаментальних документів.
“Він формує загалом формат і зміст усього, що суб’єкт господарювання має подати нам як дозвольному органу для отримання самого дозволу. Ми вже розробили форму та зміст заяви. Зараз опрацьовуємо як зауваження й коментарі громадськості, так і центральних органів виконавчої влади”, – сказав він.
Високий ступінь готовності у таких нормативно-правових актів:
- Проєкт наказу Міндовкілля “Про затвердження вимог до змісту і форми звіту про громадське обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)". Цей звіт буде заповнюватися дозвільним органом та підсумовувати отримані зауваження та пропозиції громадськості.
- Проєкт Постанови КМУ “Про затвердження Вимог до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу”.
Як другу за важливістю постанову, після тієї, що встановлює форму і зміст заяви оператора, Семененко назвав проєкт щодо затвердження вимог до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу. Вона формує базове бачення того, яким буде довкіллєвий дозвіл, говорить чиновник.
За його даними, зараз в активній розробці ще 6 нормативно-правових актів – 4 проєкти постанов КМУ та 2 накази Міндовкілля.
Як на початку січня інформувала ЕкоПолітика, уряд визначив вимоги до висновків щодо видачі інтегрованих довкіллєвих дозволів в Україні.