Як обрати сонячні панелі для дому: покроковий гайд shutterstock

Як обрати сонячні панелі для дому: покроковий гайд

Ганна Велика

Встановлення сонячних панелей для дому з модного тренду перетворилося на гарне вирішення енергокризи

Вимкнення світла та постійні перебої з електроенергією стали частиною нашого життя. Вони змусили багатьох із нас шукати альтернативні джерела енергії. Щоб допомогти своїм читачам стати більш енергонезалежними, ЕкоПолітика склала детальну інструкцію, яким сонячним панелям краще віддати перевагу, базуючись на ваших потребах.

Ми вже розповідали про те, що як тільки запрацювала державна програма безвідсоткових кредитів на встановлення енергетичного обладнання, нею одразу почали користуватися українці з різних куточків країни. Аби ви могли наслідувати їхній приклад, ознайомтеся з 5 кроками, які потрібно зробити, щоб обрати оптимальні сонячні панелі для квартири, приватного будинку чи ОСББ.

Крок 1. Оберіть тип сонячних панелей

Вони бувають трьох основних типів: монокристалічні, полікристалічні та тонкоплівкові.

  • Монокристалічні сонячні панелі (Mono-Si) мають найвищий коефіцієнт корисної дії (ККД – визначає здатність панелі перетворювати сонячну енергію в електрику) – від 17% до 25%. Вони виготовляються з цільних кристалів кремнію, які забезпечують їхню високу ефективність, але водночас і обумовлюють високу вартість​. Якщо у вас обмежений простір для встановлення панелей, вам доведеться обрати саме монокристалічний тип.

Термін служби таких панелей становить до 25 років.

  • Полікристалічні сонячні панелі (Poly-Si) мають нижчий ККД – приблизно від 15% до 18%. Їх виготовляють з багатьох кристалів кремнію, до того ж вони містять домішки. Тому вони дешевші у виробництві, але менш ефективні в умовах слабкого освітлення​, ніж монокристалічні сонячні панелі.

Для монтажу полікристалічних панелей вам знадобиться більше площі, ніж для монокристалічних варіантів.

  • Тонкоплівкові сонячні панелі (TFSC) мають найнижчий ККД – від 9% до 13%. Вони легкі, гнучкі й дешеві. Вага цього типу сонячних панелей невелика, оскільки модулі виготовляють із тонкого шару кремнію, нанесеного на скло чи фольгу.

Через свою низьку ефективність тонкоплівкові сонячні панелі вимагають більше простору, щоб досягнути тієї ж потужності, порівняно з іншими типами панелей​​.

Термін служби таких бюджетних сонячних панелей обмежується 15 роками.

Ось ця таблиця допоможе вам зробити свій вибір типу сонячних панелей, виходячи з ваших вимог і можливостей.

Крок 2. Визначте потужність сонячних панелей, яка буде необхідна для вашої квартири, приватного будинку чи ОСББ

Взагалі потужність є однією з найважливіших характеристик сонячних панелей. Вона вимірюється у ватах (Вт) і відображає кількість енергії, яку елемент виробляє за 1 год.

Обираючи сонячні панелі для встановлення на даху або на балконі, спирайтеся на ваші потреби в електроенергії та площі доступного простору для встановлення сонячних панелей. Важливо підібрати панелі, які забезпечать необхідну потужність без зайвого перевантаження вашої системи.

Аби визначитися, яка потужність потрібна саме вам, зробіть ці 4 дії:

  1. Проаналізуйте споживання енергії. Для цього подивіться, скільки енергії ви споживаєте на місяць. Ці дані є у квитанції за електроенергію, а також на сайтах постачальників послуг з електропостачання. Якщо цих даних у вас немає, доведеться піти складнішим шляхом: скласти список усіх електроприладів у будинку й вирахувати, скільки електроенергії споживає кожен із них упродовж місяця і підбити загальний підсумок.
  2. Оберіть місце встановлення. Це може бути балкон, дах вашого будинку, ділянка землі або інше місце. При цьому врахуйте, що сонячні панелі потрібно встановлювати там, де на них падатиме якомога більше сонячного світла якомога більший проміжок часу. Визначте, яку саме площу ви можете виділити для встановлення сонячних панелей. У регіонах з високою інтенсивністю сонячного світла найефективнішими будуть монокристалічні панелі. У тих районах, де часті опади та хмарність не є рідкістю, ефективність панелей знижується. Тому для них варто обирати сонячні панелі, які найкраще працюють в умовах розсіяного світла.
  3. Розрахуйте необхідну потужність. Для цього розділіть обсяг енергії, яку ви споживаєте на місяць на кількість годин сонячного світла у вашому регіоні. Отримане число й буде потрібною вам потужністю сонячних панелей. Наприклад, якщо ви та ваша родина споживаєте 250 кВт-годин на місяць і у вашому регіоні в середньому 125 годин сонячного світла, то вам будуть необхідні сонячні панелі загальною потужністю 2 кВт.
  4. Проведіть врахування втрат. Не забудьте про той фактор, що на шляху від сонячної панелі до будинку втрачається до 20% виробленої енергії. Ці втрати обумовлені опором проводів (чим вони довші, тим втрати більші), неякісним з’єднанням та іншими чинниками. Обов’язково додайте 20% до потужності сонячних панелей, обчисленої у попередньому пункті.

Крок 3. Поцікавтеся технічними параметрами сонячних панелей

Від напруги та сили струму залежатиме, наскільки швидко й ефективно сонячні панелі перетворюватимуть сонячне світло на електрику. Якщо напруга і сила струму будуть невеликими, то панелі працюватимуть повільно й з меншою ефективністю.

Також нагадаємо про ККД: у монокристалічних сонячних панелей він найбільший, а у тонкоплівкових – найменший.

Крок 4. Оберіть надійного виробника

Від якості, яку забезпечує виробник, залежить низка важливих аспектів: довговічність сонячних панелей, їхня ефективність і надійність в експлуатації, а також умови гарантійного обслуговування.

Давайте розберемося з критеріями вибору бренду:

  1. Репутація виробника. Бажано обрати компанію, яка має авторитет на українському ринку сонячних панелей і має гарні відгуки від клієнтів.
  2. Наявність офіційного представництва в Україні. Якщо в обраного вами виробника воно є, це великий плюс, оскільки у разі виникнення будь-яких проблем із продукцією, їх можна буде вирішити на території України, не відправляючи товар назад виробнику. Це також допоможе оперативно розв’язати всі можливі проблеми.
  3. Тривалий гарантійний термін. Він стане не тільки маркером впевненості виробника у своїх сонячних панелях, а й додатковою страховкою для вас. Стандартний гарантійний термін, який виробники дають на сонячні панелі, становить 10 років. Деякі виробники пропонують більш тривалі гарантії, аж до 25 років.
  4. Наявність сертифікатів якості та безпеки. Переконайтеся, що обрані вами сонячні панелі відповідають міжнародним стандартам якості та мають відповідні сертифікати. Це гарантує їхню безпеку та ефективність.

Популярні серед українських споживачів виробники сонячних панелей:

  • JA Solar;
  • JinkoSolar;
  • Canadian Solar;
  • Hanwha Q CELLS;
  • Trina Solar.

Вони пропонують високоякісні сонячні панелі для дому, приватного будинку, ОСББ та мають хорошу репутацію на ринку.

Крок 5. Розрахуйте вартість одного виробленого вата електроенергії

Розрахувати цю величину необхідно, щоб зрозуміти, наскільки рентабельним буде встановлення вибраних сонячних панелей. При цьому врахуйте ККД та термін служби обраних сонячних модулів.

У середньому, термін служби сонячних панелей складає 25-30 років. У деяких виробників можна зустріти сонячні панелі з довшим терміном служби.

Термін служби сонячних панелей залежно від типу

Наполегливо рекомендуємо при вирішенні питання “Як обрати сонячні панелі для дому, квартири, офісу, ОСББ?” проаналізувати декілька варіантів, а не зупинятися на першому-ліпшому. Обов’язково почитайте відгуки тих, хто вже придбав та встановив ці альтернативні джерела енергії.

Встановлення сонячних панелей для дому потребує значних капіталовкладень. Нагадаємо, що ви можете отримати безвідсотковий кредит за державною програмою на придбання та монтаж сонячних панелей або вітрових електростанцій із системами зберігання електроенергії у домогосподарствах. 5 простих кроків, про які ми писали раніше, допоможуть вам це зробити.

Читайте також
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями

Наявні торговельні точки теж їх поступово отримають

Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати
Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати

Телеком-регулятор зобовʼязав їх гарантувати стабільну мережу щонайменше на 10 годин без електрики

“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео
“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео

Цей крок необхідний для реалізації ESG-стратегії компанії

Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації
Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації

Кожен власник сонячної станції дбає про те, щоб його панелі генерували максимум енергії