Напередодні Різдва та Нового року українці традиційно прикрашають свої будинки, офіси та навчальні класи ялинками та соснами, або ж встановлюють штучні святкові дерева.
ЕкоПолітика підготувала для своїх читачів поради, як обрати “правильну” різдвяну ялинку, щоб не зашкодити природі, а також, як власноруч зробити святкове дерево.
Живі ялинки варто обирати на спеціальних ялинкових базарах та обовʼязково перевіряти бірки. Всі новорічні дерева, які були заготовлені в лісах державного підприємства "Ліси України", мають бірки, що підтверджують їхню законність.
Такі бірки варто перевірити на сайті open.ukrforest ввівши цифри у розділі “Перевірка новорічних дерев”.
Окрім того, різдвяну ялинку можна придбати напряму у філіях держпідприємства "Ліси України", де вона коштуватиме від 70 до 350 грн.
Варто зазначити, що напередодні новорічних свят комунальники у містах обробляють хвойні дерева спеціальними хімікатами. Ці речовини не шкідливі для рослини, однак у теплому приміщенні виділяють неприємний запах.
Окрім того, за кожне самовільно зрубане хвойне дерево передбачено штраф, розмір якого залежить від величини та місцезнаходження зеленого насадження:
- у лісах – від 759 до 3432 гривень;
- в межах міста та інших населених пунктів – від 1152 до 1852 гривень;
- в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду – від 11495 до 52311 гривень.
Під час сезону екоінспектори та правоохоронці проводитимуть спільні рейди для виявлення незаконних дерев.
Деякі українці надають перевагу штучним ялинкам, зокрема заради захисту природи. Однак штучні ялинки окупають свій екологічний слід за 20 років, в той час, як живі кілька років поглинають вуглець на спеціальних плантаціях. А після свят живі дерева можна здати на переробку.
Проте створити святковий настрій можна і власноруч, зробивши ялинку з підручних матеріалів. Це дозволить створити унікальний дизайн, а також творчо провести час з близькими людьми.
ТОП-5 екоялинок своїми руками:
- з шишок – для цього можна зробити конус та обклеїти його шишками. За таким же принципом можна створити “солодку” ялинку з цукерок;
- з ниток – такий саме конус можна обгорнути плівкою та обмотати нитками, змоченими у клеї. Після того, як клей висохне, основу потрібно відділити;
- з книжок – улюблені книжки можна скласти на столі чи підлозі у формі ялинки та прикрасити;
- настінна або підвісна – ялинкові прикраси можна закріпити на стіні, створивши основу з міцного шнура або проволоки. Окрім того, прикраси можна закріпити на нитках за люстру, або ж драбину;
- з гілок – під час прогулянки можна зібрати оригінальні гілки та створити з них святкову композицію з різдвяними прикрасами. Окрім того, гілки можна пофарбувати акриловою фарбою у будь-який колір.
Також можна прикрасити живе дерево на вулиці.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, екоактивісти закликали українців не знищувати живі дерева для святкування Різдва та Нового року, а створити креативну святкову композицію з колосків, паперу, сіток тощо.