У 2024 році світова вітроенергетика показала найкращий річний результат за всю історію: збудовано 117 ГВт нових потужностей, які забезпечили 20% приросту нової генерації в глобальному енергосекторі.
Такі дані оприлюднили фахівці Глобальної ради з вітрової енергетики (Global wind energy council – GWEC) у своєму Глобальному вітроенергетичному звіті 2025.
Ключові цифри
- Минулого року приєднали 109 ГВт нових наземних вітрових потужностей. Ця цифра також стала рекордною – вже другий рік поспіль сукупна додана потужність перевищує відмітку у 100 ГВт.
- У секторі офшорної вітроенергетики навпаки зафіксовано спад: додалося лише 8 ГВт морських ВЕС. Це на 26% менше, ніж у 2023 році.
- 2024 рік також став рекордним за результатами аукціонів: розподілено 56,3 ГВт офшорних вітроенергетичних потужностей, з яких 23,2 ГВт — в Європі.
- Загальна потужність вітроенергетики світу за результатами минулого року склала 1136 ГВт. Це приріст в 11% порівняно з 2023 роком.
- Наземна вітроенергетика вперше перевищила 1 000 ГВт загальної потужності – також +11%.
Які країни попереду
Світовими лідерами за обсягами нових вітроенергетичних потужностей торік стали:
- Китай;
- США;
- Німеччина;
- Індія;
- Бразилія.
Порівняно з 2023 роком, Німеччина та Індія піднялися на одну позицію вгору, тоді як Бразилія опустилась на дві позиції, посівши п’яте місце. Ці п’ять країн разом забезпечили 81% усіх нових доданих потужностей, що на 1% більше, ніж за попередній рік.
А що там у решти світу?
Європа
У 2024 році тут ввели в експлуатацію 16,4 ГВт нових вітрових потужностей, з яких 12,9 ГВт – в ЄС-27.
Порівняно з 2023 роком, загальний обсяг встановлених потужностей на європейському континенті знизився на 10%, а його частка на світовому ринку – на 2%. Попри це Європа й надалі залишається другим за масштабом ринком вітроенергетики у світі.
На думку аналітиків GWEC, нинішні темпи щорічних аукціонів на вітроенергетику в Європі є недостатніми.
“Вони мають значно прискоритися, якщо ЄС прагне досягти своїх цілей у сфері енергетичної безпеки та клімату”, – переконані фахівці.
Північна Америка
Континент зберіг 3 місце у глобальному рейтингу, однак його частка на світовому ринку у 2024 році знизилась на 33% у порівнянні з попереднім роком.
Латинська Америка
Регіон посів 4 місце, однак його ринкова частка зменшилася на 1%. Головним чином це відбулося через падіння обсягів нових потужностей у Бразилії на 30% порівняно з 2023 роком.
Африка та Близький Схід
Вони залишаються найменшим регіональним ринком попри те, що обсяги введення вітрових потужностей у 2024 році подвоїлися порівняно з попереднім роком.
Географічно розвиток вітроенергетики залишається нерівномірним, але з позитивними зрушеннями. Так, провідними ринками залишаються країни Азійсько-Тихоокеанського регіону, що займають 75% глобального ринку. На думку аналітиків, поява нових гравців, зокрема Узбекистану, свідчить про масштабування ринку і поступове збільшення конкурентного середовища.
Прогнози
Спеціалісти GWEC у 2025 році очікують на новий рекорд – встановлення 138 ГВт ВЕС. За їхніми прогнозами, до 2030 року планується ввести 982 ГВт, тобто в середньому 164 ГВт на рік. Середньорічний темп зростання, за розрахунками аналітиків, складе 8,8% CAGR, а головною рушійною силою стане прагнення Європи до енергетичної незалежності від росії.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у 2024 році світ виробив рекордний 41% електроенергії з чистих джерел.