Від Зеленського вимагають долучитися до порятунку річки Рось

Від Зеленського вимагають долучитися до порятунку річки Рось

Катерина Бєлоусова

Річка Рось уособлює катастрофічну сукупність усіх найбільших проблем таких водних об’єктів

Екоактивісти вимагають від президента України Володимира Зеленського доручити уряду розробити та реалізувати програму щодо збереження малих річок, зокрема річки Рось.

Відповідна петиція, зареєстрована на сайті президента України, вже набрала понад 26 тисяч голосів з необхідних 25 000.

Як відомо, за захист річки Рось активно боровся екоактивіст Олег Собченко, який нещодавно загинув на фронті.

В петиції наголосили, що більшість річок України знаходяться у катастрофічному стані через антропогенне навантаження та ігнорування природоохоронних норм. В річках все частіше масово гине риба, а людям забороняють купатися. Екозагрози вже на межі незворотніх.

Річка Рось чи не найбільше уособлює катастрофічну сукупність усіх наболілих проблем таких водних об’єктів”, – підкреслив автор петиції Владлен Ковтун.

Він розповів, що Рось забезпечує водою близько 500 тисяч мешканців Білої Церкви, Умані, Корсунь-Шевченківського, Богуслава, інших міст, кількох сотень сіл, селищ, роботу близько 3 тисяч підприємств промисловості, сільського та рибного господарств. Її басейн розташований на території чотирьох областей – Вінницької, Житомирської, Київської і Черкаської. На річці споруджено понад 2 тисячі ставків та 13 малих гідроелектростанцій.

Ковтун наголосив, що, за прогнозами вчених, невдовзі річка буде настільки забрудненою, що використовувати її воду буде неможливо. Це призведе до величезних витрат для налагодження нової системи водозабезпечення всього регіону.

У петиції від Зеленського вимагають доручити Кабінету міністрів забезпечити розроблення, ухвалення та належне виконання на засадах публічно-приватного партнерства державної програми збереження річки Рось та сталого розвитку в її басейні. Програма має передбачати: 

  • відновлення водності річки;
  • науково обгрунтоване регулювання гідрологічного режиму;
  • визначення та винесення в натурі прибережних захисних смуг;
  • додаткове заліснення водоохоронної зони;
  • прискорення формування екомережі;
  • розчищення та впорядкування водозаборів, гідроелектростанцій, системи ставків;
  • збереження приток та джерел, що живлять річку;
  • розвиток зон відпочинку насамперед для потреб місцевих жителів та відновлення регіону як туристичного.

“Реалізація такої державної програми має стати важливою складовою належної підготовки до відзначення у 2032 році 1000-ліття славних міст Біла Церква, Корсунь-Шевченківський та Богуслав, які вписали особливо значущі сторінки в історію України ще з часів Київської Русі”, – зазначив Ковтун.

Він додав, що такий важливий пілотний проєкт має спонукати інші громади відновлювати річки.

В петиції також закликали підготувати та внести на розгляд Верховної Ради необхідні законопроєкти та ухвалити відповідні рішення для:

  • докорінної перебудови системи державного управління у сфері довкілля, забезпечення її незалежності від інших органів виконавчої влади, стабільності, додаткового укомплектування належно підготовленими кадрами;
  • розвитку державної системи моніторингу довкілля з використанням сучасних засобів спостереження та контролю;
  • невідкладного проведення із залученням науковців, провідних фахівців у сфері екологічного права та громадських організацій систематизації чинного екологічного законодавства для впорядкування та досягнення належної ефективності.

Нагадаємо, у Білоцерківському районі виявили значне перевищення вмісту кадмію в річці Рось. Концентрація цього токсичного елементу була вищою за норму в 11,3 раза.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Київська міська рада підтримала рішення щодо створення ландшафтного заказника на обох схилах Протасового Яру, за яке боровся загиблий на фронті громадський діяч Роман Ратушний.

Читайте також
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі

Загрози питному водопостачанню Києва на цей момент немає

Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова
Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова

Оперативні служби та відомства вживають необхідних заходів з очищення води

На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів
На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів

Профільне міністерство задовольнило звернення адвокатки громади