В Україні імплементують норми ЄС щодо захисту вод від забруднення shutterstock

В Україні імплементують норми ЄС щодо захисту вод від забруднення

Ганна Велика

Це одна з вимог, передбачених у Ukraine Facility Plan

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13201, який передбачає імплементацію законодавчих норм ЄС щодо захисту вод від забруднення.

Картка документа вже з’явилася на сайті парламенту, але його текст та всі супутні документи відсутні як тут, так і на сайті уряду.

Цей проєкт Закону має назву “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в частині імплементації положень актів законодавства Європейського Союзу щодо захисту вод від забруднення”. Його ініціював Кабінет міністрів України.

Нагадаємо, що розгляд цього документу зазначений у Плані пріоритетних дій уряду на 2025 рік. Відповідальні за його розробку Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство водних ресурсів та Державна служба геології та надр.

Зазначимо, що розгляд Кабміном відбувся із запізненням майже на місяць: у Плані встановлений строк – березень, а фактично схвалення відбулося вже 18 квітня.

Для чого розробили законопроєкт №13201

Серед очікуваних результатів перераховані наступні:

  • зменшення забруднення вод біогенними елементами;
  • запобігання виникненню евтрофування;
  • імплементація положень додатка I до Директиви Ради 91/676/ЄЕС від 12 грудня 1991 року про захист вод від забруднення, спричиненого забрудненням нітратами із сільськогосподарських джерел.

Також нагадаємо, що його прийняття є частиною Ukraine Facility Plan.

Які зміни відбудуться

Згідно з інформацією, яку оприлюднив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук, законопроєкт №13201 передбачає внесення змін до таких документів:

  1. Водного кодексу України:

  • визначаються терміни "вода прісна", "води морські", а також приводяться у відповідність терміни "забруднення вод", "перехідні води", "прибережні води";

  • уточнюється компетенція Міндовкілля щодо затвердження методики визначення зон, вразливих до (накопичення) нітратів;

  • уточнюється компетенція Держводагентства щодо визначення масивів поверхневих вод, на які впливає або може вплинути забруднення, спричинене надходженням нітратів в результаті сільськогосподарської діяльності;

  • уточнюється компетенція Держгеонадр щодо визначення масивів підземних вод, на які впливає або може вплинути забруднення, спричинене надходженням нітратів в результаті сільськогосподарської діяльності;

  • уточнюється комплекс заходів щодо обов’язків водокористувачів зі збереження водності річок і охорони їх від забруднення нітратами в результаті сільськогосподарської діяльності;

  • уточнюється термінологія внутрішніх вод відповідно до Закону України "Про державний кордон України" та Конвенції ООН з морського права.

  1. Кодексу України про надра:

  • визначаються основні вимоги в галузі охорони надр в частині запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод, а також надходженні сполук азоту в результаті сільськогосподарської діяльності.

  1. Закону України "Про пестициди і агрохімікати":

  • уточнюється сфера діяльності Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

  1. Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища":

  • уточнюється термінологія внутрішніх вод відповідно до Закону України "Про державний кордон України" та Конвенції ООН з морського права.

  1. Земельного кодексу України:

  • уточнюється термінологія в обмеженні у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах відповідно до Закону України "Про державний кордон України" та Конвенції ООН з морського права.

Нагадаємо, наприкінці березня ЕкоПолітика повідомляла, що Кабмін затвердив Порядок встановлення обмеження прав водокористувачів, які здійснюють спеціальне водокористування, зокрема під час маловоддя.

Також ми інформували, що ЄС інвестує €86 млн у проєкти підвищення кліматичної стійкості та водної безпеки.

Читайте також
Кабмін розширив можливості для рубок і видобутку копалин на заповідних територіях
Кабмін розширив можливості для рубок і видобутку копалин на заповідних територіях

Скасування торкнулося більшої кількості природоохоронних погоджень, ніж передбачалося на початку

Президент не відповів на петицію громадян і підписав скандальний законопроєкт №12089
Президент не відповів на петицію громадян і підписав скандальний законопроєкт №12089

Громадяни поставили майже 26 тис. підписів під проханням до голови держави накласти вето на цей нормативно-правовий акт

Штрафи для паліїв сухостою можуть зрости до 25 тис. грн: зареєстровано законопроєкт
Штрафи для паліїв сухостою можуть зрости до 25 тис. грн: зареєстровано законопроєкт

А за пожежі, влаштовані власноруч в умовах воєнного або надзвичайного стану, можна буде й за ґрати втрапити на строк від 5 до 12 років